Klubové zkoušky honičů
Slezské Rudoltice 24.-25.11.2007

   Poslední listopadový víkend  jsme se mi, příznivci foxteriérů a alpských brakýřů, sešli na klubových zkouškách honičů ve Slezských Rudolticích. U foxteriérů se zadával titul  CACT,CT, brakýři bez titulu. Sobotní ráno, nás přivítalo pochmurnějším  počasím, ale nepršelo. Přihlášeno bylo 6 foxteriérů + 1 náhradník to samé i u brakýřů. Nakonec se dostavily 4 braky jezevčíkovité, 2 foxteriéři drsnosrstí a 2 hladkosrstí. Hlasy lesních rohů v sobotním ránu oznamovaly, že se chystá zahájení zkoušek. Všichni nastoupeni a připraveni podle mysliveckých tradic čekali až to vypukne.

Zkoušky zahájil ředitel zkoušek pan Jílovec Valtr a po zahájení předal slovo vrchnímu rozhodčímu, kterým byl pan Vaškuj Karel. Ten zůčastněné seznámil s průběhem prvního dne jak vše bude probíhat a taktéž představil sbor rozhodčích – Zdeněk Šťastný, Kateřina Kavanová, Adam Vaškuj, Jiří Šumbera. Po vylosování a potřebných formalitách jsme vyjeli do honitby MS Slezké Rudoltice, kde následovala první disciplína a to naháňka. Dělali se dvě leče. První pro brakýře, kteří měli trochu smůlu, že nenarazili na černou zvěř. Druhá patřila foxteriérům. Tam už toho černého štěstí trochu bylo a výsledkem bylo ulovení kusu černé zvěře. Šťastný  myslivec, který úspěšně ulovil kus černé měl radost a mi příznivci foxteriérů také, protože naši svěřenci  mohli prokázat práci na tuto zvěř.
Po naháňce se začaly posuzovat ostatní tzv. drobné disciplíny. Šlo vidět, že z vůdců maličko opadla nervozita, která se ráno dala krájet. Ale přece u těch drobných disciplín ještě někteří vůdci dosti přešlapovali.

Rozhodčí byli velice objektivní, korektní ale i patřičně přísní, tak jak se na KHZ patří. Poslední pes skončil poslední disciplínu a už jsme netrpělivě očekávali verdikt rozhodčích. Přichází ten tížený okamžik. Rozhodčí oznamují, že z prvního dne postupují všichni. Nastupujeme do aut a odjíždíme do místní bývalé školy, kde byla členy místního mysliveckého sdružení připravena poslední leč. V tomto areálu jsme byli i ubytováni.Ten večer plný dojmů, guláše, tomboly a sem tam i ostřejší skleničky, hudby,a hlavně plný přátel lovecké kynologie postupně utichl.

    Nedělní ráno bylo opět zataženo, ale  nepršelo. Druhý den KHZ opět zahájil ředitel zkoušek a vrchní rozhodčí nás seznámil s tím co nás ještě čeká.Už toho moc nebylo, ochota na černou (obůrka), barva a chování u kusu. Tento den už nebyl tak úspěšný jak ten první. Tady neuspěli dvě braky, jedna na obůrce a jedna na barvě.U foxteriérů jeden drsňák nezvládl obůrku.

Všichni se začínáme sjíždět zpět do areálu a ve vzduchu jde cítit ukončení zkoušek a vyhlášení výsledků. U brakýřů jezevčíkovitých to skončilo s výsledkem 2 x v I.ceně, 2 x neobstáli. U foxteriérů 1 x I.cena,CACT,CT,KV (FXH), 1 x II.cena (FXD), 1 x III.cena(FXH)  a 1 (FXD) neuspěl. Vůdcům byly předány hodnotné ceny od firmy PRO PLAN, poháry věnovala ch.st. Kelečský poklad pí. Sehnalíkové a byla i věnována cena  nejlepšímu foxteriérovi zlamovací kulovnice,  věnovaná ch.st. od Hrubého lesa p. Pospíchala.Taktéž vrchní rozhodčí věnoval každému vítězi plemene krásnou malovanou desku s mysliveckým motivem. Touto cestou bych chtěl poděkovat všem sponzorům, MS Slezké Rudoltice, rozhodčím za korektní posuzováním a  vůdcům za účast. Těším se na příští rok a doufám, že přijde více vůdců zabojovat a ukázat loveckého foxteriéra.

Myslivecké kynologii zdar 
jednatel KCHF ČR Smékal Dalibor

Alaska od Rytíře Malovce        I.cena CACT,CT,klubový vítěz (FXH)         Pospíchal Martin
Jerry z Benkovského kopce     II.cena  (barva 2)(FXD)                           Cinegr Libor
Metrix od Hrubého lesa          III.cena  (nahánění 1, hlasitost 1)(FXH)      Kočí Karel
Kirby Tajfun                        neobstál  (ochota na černou 0)(FXD)         Smékal Dalibor