Klubové lesní zkoušky - Třemešná

 

Letošní Klubové lesní zkoušky (LZ) probíhaly stejně jako v loňském roce v Třemešné (okr. Bruntál) ve Slezsku a to souběžně s LZ Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Bruntál, který nad celými zkouškami převzal patronát.

Na sraz v tamním pohostinství se v sobotu 15. srpna z deseti přihlášených foxteriérů dostavilo devět (šest FXH a tři FXD). Jejich vůdci dorazili z osmi okresů ČR. Vše napovídalo tomu, že na rozdíl od loňského deštivého počasí si letos na sklonku léta vůdci i jejich čtyřnozí svěřenci dosyta užijí extrémně vysokých teplot. Předpověď se vyplnila, o to těžší podmínky měli nejenom naši foxteriéři při plnění jednotlivých disciplín.

Ředitel zkoušek Ing. Richard Wieluch přivítal všechny přítomné, vrchní rozhodčí Jan Hatsmanda seznámil vůdce s průběhem zkoušek, představil rozhodčí a předal slovo místopředsedovi našeho Klubu Františkovi Švédovi, aby pronesl pár slov k vůdcům a celé kynologické věřejnosti. Po nezbytných formalitách a rozlosování se vůdci spolu se všemi účastníky zkoušek rozjeli do honitby MS Třemešná ve Slezsku. A bylo se na co dívat. „Foxlaři“ mezi sebou živě a přátelsky diskutovali, ale na každou disciplínu šli maximálně soustředěni. Ale jak už to při zkouškách loveckých psů bývá, někomu se dařilo více a někomu méně. Na horším výsledku či výpadku ve výkonu mělo rozhodně svůj největší podíl zmiňované tropické počasí a únava jak psů, tak vůdců z toho vyplývající. Přesto někteří foxteriéři podávali ve všech předepsaných disciplínách vyrovnané výkony. Za zmínku stojí krásná práce drsnosrstých sourozenců Olympie a Orlana z Benkovského kopce na pobarvené stopě. Na té si vedl výborně i hladkosrstý Romano od Hrubého lesa. Do druhé ceny jej odsunula nešťastná „2“ ze slídění, jinak měl samé „4“. Perfektní slídění předvedly hladkosrsté feny Elina a Deisi od Hombreho.

Z devíti foxteriérů došlo do zdárného konce Klubových LZ sedm, dva pro indispozici během zkoušek odstoupili. Titul Klubový vítěz, CACT a CT si za získaných 216 bodů v I. ceně odnesla fena FXH Deisi od Hombreho, vedená Petrem Michálkem. Kompletní výsledky najdete v přiložené tabulce.  

Na závěr bych chtěl poděkovat všem vůdcům jak za předvedení zástupců obou plemen foxteriéra, tak za myslivecké vystupování a za obětavost, se kterou na zkoušky přijeli z Plzně, Brna a dalších vzdálených koutů naší republiky. Poděkování dále zaslouží všichni, kteří jakoukoliv měrou přispěli ke zdárnému průběhu zkoušek, ať to byli organizátoři, rozhodčí nebo v neposlední řadě sponzoři – firma ProPlan, OMS Bruntál, Jan Martoni a KCHF ČR.
 

Foxteriérům a lovecké kynologii zdar!       

Dalibor Smékal

 

Celkové pořadí účastníků Klubových LZ

 

Pořadí

Jméno psa

Vůdce

Body

Cena

Titul

1.

FXH Deisi od Hombreho         

Petr Michálek

216

I.

CACT, CT, Klubový vítěz

2.

FXD Orlan z Benkovského kopce

Karel Vaškuj

216

I.

CACT, CT

3.

FXD Olympia z Benkovského kopce

Pavel Švanda

192

I.

res. CACT

4.

FXH Elina od Hombreho

Jaroslav Blahut

184

I.

res. CACT

5.

FHH Georgina od Títěže

Jan Pavelka

182

I.

 

6.

FXH Romano od Hrubého lesa

Martin Pospíchal

202

II.

 

7.

FXH Herakles od Štěpánského rybníka

Petr Pánek

190

II.

 

 

FXD Ary Körnic

Zdeněk Jakubec

 

 

odstoupil

 

FXH Gora od Štěpánského rybníka

Ing. Vít Kleinhampl

 

 

odstoupil