Agility - článek ze zpravodaje 2/2012
Vydáno dne 18. 09. 2012 (1925 přečtení)

Foxteriér a agility

Článek ze zpravodaje 2/2012

Po menší přestávce se vracím zpět s reportážemi z agility závodů. Halová sezóna už je dávno za námi a ta travnatá je v plném proudu. Kalendář agility je hodně nabitý, prakticky každý víkend se konají závody hned na několika místech, takže mám trochu problém vůbec nějaké foxíky potkat. Ne že by jich běhalo málo, ale nesejdeme se na stejných závodech. Pár výsledků jsem ale přece jen posbírala.

Ve dnech 14. -15. 4. 2012 se konaly Hloubětínské quatrozkoušky v Praze - Kyjích. Zkoušky posuzoval po oba dny pan rozhodčí Petr Dostál. Jeho tratě patřily spíše k těm těžším, obzvláště v kategorii A2 zvolil opravdu obtížné prvky. Tento pan rozhodčí je také znám přísnými požadavky na standardní časy, což se potvrdilo i zde a spousta týmů byla penalizována za překročení času.

V sobotu se na startovní listině objevila Pavlína Bohunová se svou novou nadějí Babetkou od Hrubého lesa. Babetka je drobná fenka menšího vzrůstu. Se svými 34,2 cm byla naměřena do kategorie small, což znamená mnohem větší konkurenci než v kategorii medium, ve které běhá většina foxteriérů. Pro Babetku to byly úplně první závody a vedla si moc dobře. Oba běhy dokončila, ten druhý dokonce bez chyb a odmítnutí. Škoda jen trestných bodů za překročení standardního času, kvůli kterým ji utekla známka výborně a splnění zkoušky pro postup do A2.  V součtu obou běhů ale obsadila krásné 2. místo ze sedmnácti startujících.

V neděli dopoledne startovala v kategorii MA2 Danuše Pokorná a Denny Bohemia Kent (jejich příběh se šťastným koncem jste si mohli přečíst ve Zpravodaji č. 2/2011). První zkouška se jim povedla, jedna chyba a pár trestných bodíků za překročení času stačilo na 1. místo. Ve druhé zkoušce se bohužel diskvalifikovali, a na umístění v součtu tak nedosáhli.

Odpoledne byla na programu kategorie A1, tam jsem v MA1 běhala já se svou začínající fenkou Dorica de la Amorrada Mágica. Kdybych předem tušila, jaké počasí nás čeká, zůstala bych radši doma. Odpoledne totiž začalo pršet a silný déšť vydržel až do konce závodů. Terén byl hodně rozbahněný a zónové překážky pěkně klouzaly, pro začínajícího psa to byly docela extrémní podmínky. První zkouška trošku zmatené vedení, nicméně vše na poslední chvíli zachráněno a čistý běh, dokonce jsme se vešli i do času. Ve druhé zkoušce nás potrápily zóny, na kluzkém povrchu Dorka odmítala brzdit, takže skočené áčko i kladina, jinak plynulý běh ve slušném tempu. Konkurence byla téměř nulová, jen tři týmy, takže jsme i s chybami utržili dvakrát 1. místo a 1. místo v součtu.

Hned následující víkend nás čekaly další závody. V sobotu 21.4. 2012 se v Praze konaly další zkoušky, tentokrát 22. Dvojzkoušky v Praze Horních Počernicích. Celý den se nesl ve znamení slunce a technických parkúrů pana rozhodčího Petra Rybáře. Typické byly rychlé sekvence zakončené technickým prvkem.

V kategorii MA2 startovalo šest týmů, mezi nimi já a Alfonso de la Amorrada Mágica. První zkoušku jsme zaběhli bez trestných bodů v nejrychlejším čase, odměnou bylo 1. místo. Druhá zkouška obsahovala pro nás neřešitelný prvek, stahování z tunelu do slalomu, kdy naproti tunelu číhal jako pastička další tunel, takže diskvalifikace.

V kategorii MA3 se sešlo jen 5 týmů. Pavlína Bohunová tentokrát přivezla svou nejzkušenější fenku Ellen z Ráje Sidy. V první zkoušce je od známky výborně dělila jedna shozená laťka na dvojskoku. I tak dosáhli na pěkné 3. místo. Druhá zkouška bohužel také diskvalifikace, když nevyšla rozlišovačka tunel/áčko. V součtech tak foxteriéři nebodovali.

V neděli 22.4. 2012 jsem vyrazila na již tradiční závody O Kutnohorský Groš, kam jinam než do Kutné Hory. Letos byla organizace trochu jiná. Pořadatelé vynechali zkoušky, běželi se pouze tři otevřené běhy s udělováním čekatelství CACAg - Národní šampion agility.

Tento titul mohou získat týmy, které získají 3 čekatelství CACAg. Závody s udělováním tohoto titulu se mohou v ČR konat maximálně 6x za rok a čekatelství je uděleno pouze psům s PP, vítězům součtu dvou běhů (Agility + Jumping), kteří nasbírají max. 5,99 trestných bodů.

Navzdory předpovědím, počasí vydrželo bez deště a chvílemi se ukázalo i sluníčko. Organizace precizní a kantýna s výborným jídlem, co víc si přát, závody v Kutné Hoře prostě drží laťku hodně vysoko. Pan rozhodčí Antonín Grygar závodníky nešetřil, stavěl poměrně dlouhé parkúry o 22 překážkách, přesto byly tratě moc pěkné a velmi rychlé. Bohužel přesně takové, které nemám ráda, kdy se dráha několikrát protíná na jedné skočce, skoro vždy na takovém parkúru zabloudím a stalo se to i tentokrát. Na pár pěkných umístění jsme ale i tak dosáhli a celkově jsem si závody opravdu moc užila.

V kategorii medium se sešlo 13 týmů, za foxteriéry jen mí dva hladkosrstí Alfonso a Dorica. S Alfonsem se nám povedl pouze běh Agility CACAg, zvládli jsme ho čistě, čas stačil na 2. místo. V ostatních bězích bohužel diskvalifikace za zmiňované nedodržení trati. S Dorkou už jsem tolik nebloudila, úvodní jumping se nám povedl zaběhnout čistě, čas trochu pomalejší, ale stačilo to na 2. místo. V ostatních bězích už Dorica bohužel chybovala, nedařily se hlavně náběhy do slalomu a zóny. Ostatní soupeři se ale nevyhnuli alespoň jedné diskvalifikaci, takže v součtu všech tří běhů Dorica překvapivě obsadila 1. místo. Čekatelství CACAg v kategorii medium tentokrát uděleno nebylo, žádnému týmu se nepodařilo doběhnout oba hodnocené běhy s max. 5,99 trestnými body. Výsledky všech zmíněných závodů najdete v tabulkách.

Pozvánka

Na závěr jedna významná pozvánka. Česká republika se letos stane dějištěm Mistrovství světa FCI v agility. V termínu 5. – 7.10. 2012 se do Tipsport arény v Liberci sjedou nejlepší týmy z celého světa. Přijďte podpořit české závodníky a nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost vidět ty nejlepší běhat na živo. Vstupenky jsou již v prodeji. Více o MS na www.agility2012.cz