Dnešní datum: 18. 06. 2019     | Hlavní stránka | Stáhněte si! | Odkazy | Rozšířené vyhledávání       
ORGANIZACE
KONTAKTY
ČLENSTVÍ A POPLATKY
ČLENSKÁ ZÁKLADNA
STANDARD
ZPRAVODAJ KCHF
ŘÁDY A PŘEDPISY
KALENDÁŘ AKCÍ
PŘEČTĚTE SI
KŘIŽOVKY

CHOVATELSTVÍ
CHOV. STANICE
DATABÁZE
KRYCÍ PSI
CHOVNÉ FENY
PLEMENNÁ KNIHA od r. 2009
PLEMENNÁ KNIHA do r. 2009

VÝSTAVY
VÝSLEDKY VÝSTAV
SEZNAM ŠAMPIONŮ
TOP foxterier krásy
Úprava srsti foxteriéra

VÝCVIK
L0VECKÉ ZKOUŠKY
ŠAMPIONI PRÁCE
TOP foxterier výkon
ČLÁNKY K TÉMATU
AGILITY
TOP foxterier sport
OSTATNÍ AKTIVITY
Dovolená s foxteriérem

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek
Videogalerie

Kniha návštěv

Ve znamení Mistrovství APPLE CUP – Mistrovství ČR teriérů
Vydáno dne 12. 09. 2012 (2661 přečtení)Ve znamení Mistrovství APPLE CUP  – Mistrovství ČR teriérů

V neděli 25. 9. 2011 proběhl v Mladé Boleslavi již čtvrtý ročník Mistrovství ČR teriérů a foxteriéři se zde prezentovali víc než skvěle. Jak jinak ostatně nazvat zisk 1. i 2. místa… ale pěkně popořádku.

Pravidla

Závod jako takový je otevřen pro všechna plemena psů, mistrovství teriérů se pak vyhodnocuje zvlášť jako součet dvou otevřených běhů – agility a jumpingu.  Mistrovství se mohou zúčastnit všechna plemena FCI skupiny III. teriéři, dále plemena černý teriér, tibetský teriér, bostonský teriér, americký bezsrstý teriér a Patterdale teriér, s PP i bez PP. V kategorii M soutěžilo 13 dvojic, foxteriéři měli hned tři zástupce: za hladkosrté Getyka od Rytíře Malovce s Petrou Hradcovou a Nero Steinbach Terry s Evou Hruškovou a za drsnosrsté jeden zástupce Andy Jim Werneta s Ivanou Hostinskou. 

Vítězové

A kdože si tedy odvezl již zmíněné mistrovské tituly? Na druhém místě se umístila Ivana Hostinská a Andy Jim Werneta z domácího klubu agility Mladá Boleslav. Jumping se jim povedl na jedničku, tento běh vyhráli i v konkurenci ostatních plemen. Jedno odmítnutí v běhu agility a pár setinek za čas znamenalo v součtu 8,28 trestných bodů. Vítězem v kategorii M se stala Petra Hradcová a Getyka od Rytíře Malovce také z domácího agility klubu Mladá Boleslav, když oba běhy zvládli čistě jen s pár trestnýma bodíkama za překročení standardního času. Nero Steinbah Terry se bohužel v obou bězích diskvalifikoval, a do pořadí tak nezasáhl. Oběma umístěným moc gratuluji k takovému úspěchu a věřím, že se v agilitě se budou prosazovat i nadále. Vítězku Petru Hradcovou jsem poprosila o krátký rozhovor:

Řekni nám na úvod několik slov o Gety:

Gety je z chovatelské stanice od Rytíře Malovce, bohužel jsem ale neměla žádné zkušenosti a nezabránila tomu, aby se jí postavilo ouško, takže není uchovněná. Letos jí je 6 let, trénujeme agility, miluje flyball a frisbee, naučila jsem jí některé dog dancingové triky a teď bych se ráda pokusila o canisterapeutické zkoušky. Nezabývám se přípravou na lovecké zkoušky, i když myslím, že to by jí bavilo nejvíc. Má „na pažbě“ nějaké ty krysy a hlodavce a je jasné, že má přirozený lovecký talent.

Jak dlouho trénuješ agility?

S Gety trénuju zhruba 5 let, předtím jsem měla ještě dalmatinku, s tou jsem začínala před 12 lety, takže jsem zažila začátky agility v Čechách.

Co tě na agility baví?

Kdysi jsem hledala možnost, jak unavit naši bláznivou dalmatinku a na výstavě jsem viděla poprvé agility, při kterém psi bez vodítka a obojku absolvují překážkovou dráhu. Potom, co jsem začala sama s tímto sportem, jsem zjistila, že neuvěřitelně rozvíjí spolupráci mezi psem a psovodem. Učíte se, jak psa motivovat, aby cvičil co nejrychleji (v některých případech, aby vůbec cvičil) a zároveň používáte různé signály pro navedení psa přesně tam, kde ho potřebujete. Při běžném venčení a doma pak na sebe daleko lépe reagujete. Vyžaduje se samostatnost, ale na druhou stranu i přesné reakce na povely psovoda. Parkur je pokaždé jiný, takže je pořád co trénovat.

Jací jsou teriéři při tréninku agility?

Z mých zkušeností jsou teriéři dobře motivovatelní na hračky i pamlsky, rádi cvičí, ale nemají rádi rutinní opakování. Já jsem měla specifický problém, že Gety na mě skákala při běhu. Dělají to i jiní foxteriéři, prostě veselá povaha. Často taky teriéři minou překážku v trati, sledují víc pohyb psovoda. Na druhou stranu jsou velice houževnatí, neleknou se pádu nebo jiné kolize, jdou do všeho naplno.

Jak bys hodnotila letošní mistrovství teriérů?

Tyto mistrovské závody pískal Zdeněk Spolek, stavěl moc hezké vyvážené parkury. Nemám ráda, když jsou parkury překombinované a „neběhavé“. Na druhou stranu moc jednoduché parkury zas nepředstavují výzvu, nakonec je to jen o nervech, kdo to ustojí. Mistrovství teriérů pořádáme už čtvrtý rok a přijíždí vždy okolo 50 teriérů, nejvíc samozřejmě do kategorie „small“, kde bych řekla, že je konkurence velká a opravdu vyhrávají ti nejlepší.

V kategorii „medium“ se schází různá sestava. Je to pro nás s Gety obrovský úspěch a taky zadostiučinění za ta léta tréninků, protože začátky byly plné výskoků na mě a dalo mi dost práce dostat se tam, kde jsme teď, přesto to vítězství beru s rezervou. Náš úspěch je minimální „diskovost“, Gety neběhá daleko ode mě, takže na techničtějších místech mi neuteče na špatnou překážku, ale znamená to, že běžíme mým tempem, takže když nezaberu (a to je dost těžké, protože mi vždycky trémou zdřevění nohy), prožíváme horší chvíle. Plno dalších týmů je lepších, ale pokud nedoběhnou oba běhy (sčítá se jumping a agility), tak mají smůlu.

Moc mě baví kategorie „large“, není typické, že větší plemena teriérů běhají agility a v konkurenci border colií na běžných závodech jim chybí většinou rychlost. Pro mě je na ně ale krásný pohled, přeci jen tahle agility kategorie je opravdu top disciplínou.

Kde vás uvidíme příště?

Pravidelně na trénincích na cvičišti Agility Mladá Boleslav. Nejsme závodní typy, účastníme se jen domácích závodů. Takže zase příští rok na MR teriérů.

Mistrovství ČR v agility

Další mistrovská soutěž, tentokrát ta největší, která v ČR existuje, Mistrovství ČR v agility proběhlo 9. – 11. 9. 2011 v Žamberku. Soutěž byla tento rok přístupná pouze pro týmy výkonnostní kategorie A3 s alespoň jednou zkouškou A3 splněnou na výborně. Sešla se tedy opravdu elita českého agility.

Soutěž probíhala opět jako součet dvou běhů, jeden agility a jeden jumping. Favoritům se tentokrát nedařilo a oba běhy se podařilo doběhnout pouze 11 týmům. Mezi nimi byla i dvojice Adéla Havlíková a fenka Kiss The Rain Kelečský Poklad, která v kategorii M v konkurenci 39 týmů vybojovala úžasné 6. místo. Foxteriéry reprezentovala ještě Marie Wertheimová s drsnosrstou Detvou od Rytíře Malovce. Tato dvojice se ale v jednom z běhů diskvalifikovala, a do celkového pořadí proto nezasáhla.

Já sama považuji za úspěch už samotné splnění kvalifikačních kritérií, takže oběma týmům moc gratuluju k vydařené sezóně a přeju, ať jim to takhle běhá i příští rok.

Závěr

Další agility sezóna je za námi. Do konce roku v kalendáři najdeme ještě pár halových závodů, ale většina agiliťáků už zvolnila tempo a pomalu se připravuje na „přezimování“. Nezbývá tedy než popřát všem klidné svátky a do Nového roku hodně radosti s našimi bláznivými foxteriéry.

Michaela Mrázková

Stránky Klubu agility ČR: www.klubagility.cz

APPLE CUP - Mistrovství ČR teriérů - 25.9. 2011 Mladá Boleslav

Psovod

Pes

Plem.

Kat.

Čas (s)

trestné body

Trestné celkem

Umístění/ počet       startujících

Rychl. (m/s)

Chyby

Odm.

Čas (s)

Hradcová Petra

Getyka od Rytíře Malovce

FXH

Agility

44,03

0

0

1,03

1,03

3./23

4,09

Jumping

39,35

0

0

0,35

0,35

5./23

3,81

Součet

83,38

0

0

1,38

1,38

1./13

-

Hostinská Ivana

Andy Jim Werneta

FXD

Agility

46,28

0

5

3,28

8,28

6./23

3,89

Jumping

34,17

0

0

0,00

0,00

1./23

4,39

Součet

80,45

0

5

3,28

8,28

2./13

-

Hrušková Eva

Nero Steinbach Terry

FXH

Agility

-

-

-

-

-

DIS

-

Jumping

-

-

-

-

-

DIS

-

Součet

-

-

-

-

-

DIS

-

Mistrovství ČR  - 9. - 11.9. 2011 Žamberk

Psovod

Pes

Plem.

Kat.

Čas (s)

trestné body

Trestné celkem

Umístění/ počet       startujících

Rychl. (m/s)

Chyby

Odm.

Čas (s)

Havlíková Adéla

Kiss The Rain Kelečský Poklad

FXH

Agility

41,92

5

0

0,00

5,00

10./39

4,13

Jumping

39,11

0

5

0,00

5,00

11./39

3,68

Součet

81,03

5

5

0,00

10,00

6./39

-

Wertheimová Marie

Detva od Rytíře Malovce

FXD

Agility

-

-

-

-

-

DIS

-

Jumping

38,21

5

5

0,00

10,00

14./39

3,77

Součet

-

-

-

-

-

DIS

-

 

Foto č. 1: Getyka od Rytíře Malovce, Foto: Julie Kovácsová

Foto č. 2: Getyka od Rytíře Malovce, Foto: Julie Kovácsová

Foto č. 3: Andy Jim Werneta, Foto: Jaroslav Vondráček

Foto č. 4: Kiss The Rrain Kelečský Poklad, Foto: Iveta Mihulová

Foto č. 5: Alfonso de la Amorrada Mágica, Foto: Helena Hudečková( -sr- | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© KCHF ČR 2018