Dnešní datum: 24. 07. 2019     | Hlavní stránka | Stáhněte si! | Odkazy | Rozšířené vyhledávání       
ORGANIZACE
KONTAKTY
ČLENSTVÍ A POPLATKY
ČLENSKÁ ZÁKLADNA
STANDARD
ZPRAVODAJ KCHF
ŘÁDY A PŘEDPISY
KALENDÁŘ AKCÍ
PŘEČTĚTE SI
KŘIŽOVKY

CHOVATELSTVÍ
CHOV. STANICE
DATABÁZE
KRYCÍ PSI
CHOVNÉ FENY
PLEMENNÁ KNIHA od r. 2009
PLEMENNÁ KNIHA do r. 2009

VÝSTAVY
VÝSLEDKY VÝSTAV
SEZNAM ŠAMPIONŮ
TOP foxterier krásy
Úprava srsti foxteriéra

VÝCVIK
L0VECKÉ ZKOUŠKY
ŠAMPIONI PRÁCE
TOP foxterier výkon
ČLÁNKY K TÉMATU
AGILITY
TOP foxterier sport
OSTATNÍ AKTIVITY
Dovolená s foxteriérem

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek
Videogalerie

Kniha návštěv

Foxteriér a Agility
Vydáno dne 22. 09. 2011 (3204 přečtení)

článek ze zpravodaje 3/2011

Agility

 

Článek ze zpravodaje 3/2011

 

INTERNATIONAL ALL BREEDS CUP

Ve dnech 17. – 19. 6. 2011 se ve Skochovicích u Prahy konal již 8. ročník závodu International All Breeds Cup (IABC). Celkem se na startovní listině objevilo cca 250 závodících týmů z 11 zemí. K vidění byli psi nejrůznějších plemen, mezi nimi i 5 foxteriérů, kteří se v početné konkurenci rozhodně neztratili.

Pravidla

Myšlenka uspořádat pohár plemen vznikla před osmi lety v České republice, od té doby závod hostilo několik evropských zemí. Cílem je podpořit původní myšlenku, že agility je pro všechna plemena psů bez rozdílu. IABC se tedy skládá ze soutěže plemen, dvojic, družstev a národů. Do soutěží se mohou přihlásit i psi bez průkazu původu, ti ale startují všichni jako kříženci.

Do finále soutěže plemen se psi kvalifikují součtem dvou běhů (agility a jumping) a do finále postupuje 1. až 3. nejlepší týmy z každého plemene podle počtu zúčastněných. Diskvalifikace v jednom z kvalifikačních běhů znamená ztrátu možnosti postupu do finále. Finálovým během je pak agility, kde se hodnotí pořadí podle trestných bodů a času.

Dvojici tvoří vždy 2 jedinci stejného plemene. Do finále se dvojice kvalifikují součtem dvou běhů (agility a jumping). Do součtu se počítá vždy výsledek lepšího týmu z dvojice. Diskvalifikace obou týmů z dvojice v jednom z běhů, znamená ztrátu možnosti postupu do finále. Finále se pak běží formou štafety, sčítá se čas a trestné body celé dvojice.

Družstva jsou tvořena 3 až 4 jedinci jakéhokoli plemene a jakékoli velikostní kategorie z jednoho státu. Sčítá se čas a trestné body tří členů družstva ze dvou běhů.

V soutěži národů se sčítají výsledky agility a jumpingu soutěže plemen. Do finále postupují první tři týmy v každé velikostní kategorii z každého státu. Finálovým během je pak jumping, kde se vyhodnotí pořadí prvních 10 týmů v každé velikostní kategorii. Přidělené body se psům z každého státu sčítají za všechny velikostní kategorie. Zvítězí stát s největším počtem bodů.

Zúčastnění foxteriéři

Na startovní listině bylo 5 foxteriérů. Všichni startovali v kategorii M, kde bylo celkem 69 dvojic. Tři „staří“ známí z ČR. Hladkosrstí Kiss the Rain Kelečský poklad Adély Havlíkové a můj Alfonso de la Amorrada Mágica a drsnosrstá Valga z Lipavy Ireny Tremčianské. Objevili se také dva hladkosrstí foxteriéři z Ruska. Shelykina Maria s fenkou Brusta a v neposlední řadě mistryně světa z roku 2009 Svetlana Tumanova se psem Favorit Yuksi. Sledovat ruské foxteriéry při běhu bylo opravdu úžasné. Samostatná práce psů v plné rychlosti, spolehlivé sbíhané zóny, dobrá skoková technika. Po exteriérové stránce to sice nebyli úplně typičtí foxíci (celkově jemná kostra, delší trup a velmi jemná hlava), ale běhalo jim to parádně. Dobrý dojem kazilo jen velmi hrubé chování obou Rusek ke svým psům, ale to by bylo téma pro jiný článek.   

Pátek

Závody odstartovaly v pátek odpoledne agility družstev. Maďarská rozhodčí Szilvia Varga závodníky rozhodně nešetřila a postavila velmi technický parkur. Kladina z obou stran „obložená“ tunelem do U znamenala pro mnoho týmů diskvalifikaci. Nejlépe si s touto tratí poradila Svetlana Tumanova a Favorit Yuksi, když doběhli bez chybičky na 3.místě.

Následoval rychlý a běhavý jumping dvojic české rozhodčí Alice Glöcknerové. Do soutěže dvojic byli přihlášeni Alfonso společně s Kiss a také obě Rusky. Svetlana Tumanova a Favorit Yuksi zaběhli opravdu skvěle a tento běh vyhráli. Čistý běh se podařil ještě Ireně Trenčianské s Valgou, pomalý čas ale stačil „jen“ na 15. místo. Alfonso se v tomto běhu diskvalifikoval, takže naději postupu do finále dvojic musela zachraňovat Kiss, která doběhla s jednou chybou.

Sobota

V sobotu toho bylo na programu více. Začínalo se parkúrem agility dvojic. Autorem byl slovinský rozhodčí Saso Novak. Parkúr vypadal zdánlivě jednoduše, ale obsahoval mnoho „pastiček“ hlavně v podobě trefení správné díry tunelu. Bez chybičky trať zvládli opět Svetlana Tumanova a Favorit i Shelykina Maria s Brustou, takže Rusky do finále dvojic postoupily. Bezchybný výkon se podařil i Ireně Tremčianské s Valgou, pomalý čas znamenal pár trestných bodíků a opět 15. místo. Alfonso doběhl s jednou chybou za skočenou zónu na kladině, takže i česká foxteriéří dvojice měla postup do finále jistý a mohli jsme se těšit na odpolední štafetový souboj.

Pokračovalo se jumpingem plemen. Szilvia Varga opět postavila velmi náročný parkúr, překážky následovaly tak nějak nelogicky, bylo obtížné si trať vůbec zapamatovat. Čistě doběhlo pouze 8 týmů, foxteriéři chybovali všichni. Nejlépe se umístila opět Svetlana Tumanova a Favorit – 11. místo s jedním odmítnutím. Hned za nimi na 12. místě Adéla Havlíková a Kiss, která shodila laťku na dvojité skokové překážce.

Dalším během byl záludný jumping družstev Alice Glöcknerové. Nejlepší výsledek podala Shelkyna Maria a Brusta, když s čistým během obsadily 4. místo. Rychle a plynule zaběhla také Adéla Havlíková a Kiss, ovšem nešťastný dotyk na dálce znamenal 22. místo. Celkově ovšem žádný z foxteriérů nedosáhl na umístění celého družstva

Finále dvojic

Vrcholem sobotního dne bylo finále soutěže dvojic, do kterého se v kategorii M kvalifikovalo celkem 12 dvojic z celkových 25 přihlášených, mezi nimi i dvě dvojice foxteriérů. Finále se běželo jako štafeta, jedna část agility, druhá jumping s 12 překážkami v každé části. Naše dvojice (Kiss a Alfonso) nastupovala ke startu jako třetí. Alfonso je na zónách velmi nespolehlivý, takže část agility měla za úkol Kiss. Holky se moc snažily a Adéla mi štafetový kolík předávala s čistým štítem, v části jumping spočíval hlavní problém v náběhu do slalomu. Alfonso ho s menšími potížemi zvládnul a výsledkem byl nakonec bezchybný běh. Další čistý běh se podařil pouze dvojici border teriérů, kteří byli nakonec o 0,03s rychlejší. Foxteriéři Kiss the Rain Kelečský poklad a Alfonso de la Amorrada Mágica tak obsadili krásné 2. místo v závodě dvojic. Ruská dvojice foxteriérů zaběhla štafetu v super rychlém čase, Brusta ale v jumpingové části shodila jednu laťku, což je odsunulo na třetí příčku.

Neděle

Nedělní závodní den odstartoval zkouškami. V kategorii A2 postavil pan rozhodčí Antonín Grygar velmi jednoduchý parkúr. Dobíhavost byla veliká a hrálo se o čas. Irena Tremčianská s Valgou se bohužel diskvalifikovaly, já a Alfonso jsme také nezaběhli dobře: nejdříve penalizace za dotyk, kdy jsem špatně odhadla rychlost psa a překážela mu v dráze, pak ještě takové nešťastné odmítnutí na tunelu v rovince. 

V kategorii A3 pan rozhodčí přitvrdil, zkouška obsahovala několik technických prvků. Nejlépe se dařilo opět Svetlane Tumanové, která s Favoritem Yuksi zkoušku A3 vyhrála.         

Následoval poslední kvalifikační běh agility plemen. Parkúr stavěl pan Saso Novak a zařadil hned několik technických prvků jako „mezi překážky“ a tunely „přes ruku“. Z foxteriérů zaběhla tento parkur čistě pouze Kiss, a zajistila si tak jistý postup do finále plemen. Druhým postupujícím foxteriérem byl nakonec Favorti Yuksi, který zaznamenal v součtu dvou běhů dvě chyby.

Pak už byly na programu pouze dva finálové běhy.

Finále národů

Do finále národů v kategorii M za ČR postoupila Blanka Potočná s šeltií, Jana Frydrychová se stafordšírským bullteriérem a také Adéla Havlíková s foxteriérkou Kiss. V tomto jumpingu Szilvie Vargy se Kiss bohužel diskvalifikovala. Česká republika si ale připsala pár bodíků za 1. místo Blanky Potočné a za 10. místo Jany Frydrychové. V součtu všech velikostních kategorií nakonec ČR nasbírala 42 bodů, což stačilo na krásné 2. místo. S velkým náskokem zvítězilo Rusko se 72 body, třetí příčku obsadilo Polsko s 29 body.

Finále plemen

Vyvrcholením celé soutěže byl finálový běh agility plemen. V kategorii M se kvalifikovalo 16 týmů. Kromě dvou již zmíněných foxteriérů byly k vidění šeltie, australská kelpie, stafordširský bulteriér, border teriér, kooikerhondje, pyrenejský ovčák a další.

Favorit Yuksi se na trati Alice Glöcknerové bohužel diskvalifikoval, Kiss the Rain Kelečský Poklad zaběhla s třetím nejlepším časem, dvě chyby ji bohužel odsunuly na 6. místo. Zvítězila Lidia Belyaeva z Litvy s šeltií.

Zakončení

Účast na takovýchto velkých závodech pro mě představovala novou zkušenost. Bylo to náročné a vyčerpávající, ale také poučné a inspirativní. Zaběhali jsme si na parkúrech jiných rozhodčích než obvykle, poměřili síly se zahraniční konkurencí a okoukali nové prvky v technice vedení. Přes vysoký počet startujících byla organizace až na drobné nedostatky perfektně zvládnutá a já osobně jsem si tyto závody opravdu užila. Další již 9. ročník IABC se uskuteční ve dnech 22. – 24. 6. 2012 v Bad Zurzach ve Švýcarsku.

    

 

Poznámka: Kompletní výsledky naleznete na: www.allbreedscup.grantagility.com

Foto č. 1: Favorit Yuksi, Foto: Iveta Mihulová

 

Foto č. 2: Alfonso de la Amorrada Mágica,  Foto: Helena Hudečková

 

 

IABC 17. - 19.6. 2011 Skochovice u Prahy

Psovod

Pes

Plem.

Kat.

Čas (s)

trestné body

Trestné celkem

Umístění/ počet       startujících

Rychl. (m/s)

Chyby

Odm.

Čas (s)

Havlíková Adéla

Kiss The Rain Kelečský poklad

FXH

Agility družstev

-

-

-

-

-

DIS

-

Jumping dvojic

32,59

5

0

0,00

5,00

21./69

5,00

Agility dvojic

-

-

-

-

-

DIS

-

Jumping plemen

37,84

5

0

0,00

5,00

12./68

4,02

Jumping družstev

32,52

5

0

0,00

5,00

22./69

4,89

Agility plemen

42,36

0

0

0,00

0,00

11./60

4,32

Zkouška A3

-

-

-

-

-

DIS

-

Finále dvojic

56,06

0

0

0,56

0,56

2./12

3,96

Finále plemen

39,61

10

0

0,00

10,00

6./16

4,70

Finále národů

-

-

-

-

-

DIS

-

Mrázková Michaela

Alfonso de la Amorrada Mágica

FXH

Agility družstev

47,06

15

0

2,06

17,06

29./69

3,74

Jumping dvojic

-

-

-

-

-

DIS

-

Agility dvojic

32,47

5

0

0,00

5,00

24./69

4,37

Jumping plemen

43,50

5

5

4,50

14,50

28./68

3,49

Jumping družstev

-

-

-

-

-

DIS

-

Agility plemen

41,98

5

0

0,00

5,00

19./60

4,36

Zkouška A2

31,85

5

5

0,00

10,00

16./25

4,08

Finále dvojic

56,06

0

0

0,56

0,56

2./12

3,96

Shelykina Maria (RUS)

Brusta

FXH

Agility družstev

40,23

5

0

0,00

5,00

15./69

4,37

Jumping dvojic

35,76

0

10

0,00

10,00

35./69

4,56

Agility dvojic

30,41

0

0

0,00

0,00

8./69

4,67

Jumping plemen

35,40

10

0

0,00

10,00

24./68

4,29

Jumping družstev

30,93

0

0

0,00

0,00

4./69

5,14

Agility plemen

-

-

-

-

-

DIS

-

Zkouška A3

34,00

5

0

0,00

5,00

6./25

4,24

Finále dvojic

49,97

5

0

0,00

5,00

3./12

4,44

Tremčianská Irena

Valga z Lipavy

FXD

Agility družstev

-

-

-

-

-

DIS

-

Jumping dvojic

42,03

0

0

0,00

0,00

15./69

3,88

Agility dvojic

39,47

0

0

0,00

3,47

15./69

3,59

Jumping plemen

57,88

5

0

18,88

23,88

31./68

2,63

Jumping družstev

50,07

0

0

10,07

10,07

36./69

3,18

Agility plemen

-

-

-

-

-

DIS

-

Zkouška A2

-

-

-

-

-

DIS

-

Tumanova Svetlana (RUS)

Favorit Yuksi

FXH

Agility družstev

38,49

0

0

0,00

0,00

3./69

4,57

Jumping dvojic

29,95

0

0

0,00

0,00

1./69

5,44

Agility dvojic

29,21

0

0

0,00

0,00

3./69

4,86

Jumping plemen

37,56

0

5

0,00

5,00

11./68

4,05

Jumping družstev

-

-

-

-

-

DIS

-

Agility plemen

40,26

0

5

0,00

5,00

16./60

4,55

Zkouška A3

32,28

0

0

0,00

0,00

1./25

4,46

Finále dvojic

49,97

5

0

0,00

5,00

3./12

4,44

Finále plemen

-

-

-

-

-

DIS

-

 

Napsala a výsledky zaznamenala Michaela Mrázková

 ( -sr- | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© KCHF ČR 2018