Dnešní datum: 18. 06. 2019     | Hlavní stránka | Stáhněte si! | Odkazy | Rozšířené vyhledávání       
ORGANIZACE
KONTAKTY
ČLENSTVÍ A POPLATKY
ČLENSKÁ ZÁKLADNA
STANDARD
ZPRAVODAJ KCHF
ŘÁDY A PŘEDPISY
KALENDÁŘ AKCÍ
PŘEČTĚTE SI
KŘIŽOVKY

CHOVATELSTVÍ
CHOV. STANICE
DATABÁZE
KRYCÍ PSI
CHOVNÉ FENY
PLEMENNÁ KNIHA od r. 2009
PLEMENNÁ KNIHA do r. 2009

VÝSTAVY
VÝSLEDKY VÝSTAV
SEZNAM ŠAMPIONŮ
TOP foxterier krásy
Úprava srsti foxteriéra

VÝCVIK
L0VECKÉ ZKOUŠKY
ŠAMPIONI PRÁCE
TOP foxterier výkon
ČLÁNKY K TÉMATU
AGILITY
TOP foxterier sport
OSTATNÍ AKTIVITY
Dovolená s foxteriérem

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek
Videogalerie

Kniha návštěv

Foxteriér a agility IV.
Vydáno dne 15. 01. 2011 (3350 přečtení)Foxteriér a agility

Článek ze zpravodaje 4/2010

 

Završení české agiliťácké sezóny, kterým je bezpochyby Mistrovství České republiky v agility, je za námi. Česká špička se tento rok sešla opět v Žamberku v termínu 11. až 12. září. O reportáž jsem poprosila přímou účastnici mistrovství Adélu Havlíkovou, která se svou fenkou FXH Kiss The Rain Kelečský poklad dosáhla i na krásné úmístění.

 

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V AGILITY

Mistrovství České republiky nejsou jen tak obyčejné závody. Účast na nich je zpřísněna podmínkami, které každoročně stanovuje výbor Klubu agility České republiky. Pro tento rok musely týmy splnit 5x zkoušku A2 s hodnocením na výborně a s umístěním do 5. místa. Byla zde k vidění spousta psích plemen i kříženců. Excelovala plemena mudi a šeltie, avšak neztratili se ani foxteriéři.  Na startovní listině byli hned čtyři. Jediným drsnosrstým foxteriérem byla Detva od Rytíře Malovce Marie Wertheimové. Hladkosrsté reprezentovali Orinoka Tuskulum a Antonín z Karlovy chalupy Kláry Tiokové a Kiss The Rain Kelečský poklad Adély Havlíkové.

Foto č. 1: Detva od Rytíře Malovce, foto: Ivan Růžička

Mistrovské tituly

Mistrovské tituly jsou každoročně udělovány v kategorii jednotlivců a družstev pro každou velikostní kategorii zvlášť. Soutěž jednotlivců je dvoukolová, výsledky obou běhů se sčítají a zvítězí dvojice s nejnižším počtem trestných bodů. Družstva (tříčlenná nebo čtyřčlenná) soutěží také ve dvou kolech. Sčítají se vždy výsledky tří nejlepších dvojic v družstvu. Aby družstvo mohlo pomýšlet na nějaké umístění, musí tedy aspoň tři dvojice svůj běh doběhnout, jinak to znamená diskvalifikaci. Čtyřčlenná družstva tak mají alespoň malou výhodu v tom, že jedna dvojice může chybovat.

V následující reportáži se zaměříme pouze na kategorii médium, ve které závodili všichni zmínění foxteriéři. Ostatní výsledky jsou k vidění na stránkách Klubu agility.

Foto č. 2: Nero Steinbach Terry, foto: Lukáš Evan

Sobota

V sobotu se začalo závodit jumpingem jednotlivců rozhodčího Zdeňka Spolka, kde si nejlépe počínal Antonín, který v tomto běhu obsadil 4. místo a na 8. místě byla kvůli drobným zaváháním na parkúru Kiss The Rain. Ostatní foxíci na této trati byli diskvalifikováni.

Dalším sobotním během byl Open Agility družstev. Zde se ukázala slabina foxteriérů, kterou jsou bezpochyby zónové překážky, ale i tak se tito psíci dokázali ve svých družstvech prosadit.  Nejlépe zaběhla ve svém družstvu Orinoka, které se trať rozhodčího Tomáše Glabazni  podařilo zdolat bez jediné chybičky. Díky jejímu výkonu se čtyřčlenné družstvo tvořené Klárou Tiokovou se svými dvěma foxteriéry, manchester teriérem a křížencem, umístilo v tomto běhu na 2. místě. Hned těsně za nimi na 3. místě bylo družstvo, ve kterém běhala Kiss The Rain.

Foto č. 3: Artýsek, foto: Helena Hudečková

Neděle

V neděli se začalo jumpingem družstev, který postavil rozhodčí Harald Schjelderupa z Norska. Družstvo tvořené třemi šeltiemi a foxteriérkou Kiss doběhlo opravdu skvěle a odměnou bylo celkové 3. místo v soutěži družstev a titul 2. vícemistrů v agility družstev pro rok 2010. Ostatní foxíci bohužel na umístění ve svých družstvech nedosáhli. Na první místo v této kategorii zaslouženě vystoupalo družstvo ve složení Martina Klimešová (mudi), Martina Veškebová (šeltie), Barbora Sajdoková (mudi) a Petra Hamšíková (šeltie).

Finálový běh jednotlivců byl pro foxteriéry likvidační. Kiss, která běžela z 8. místa, sice poctivě provedla všechny zóny, ale stala se jí osudnou pasáž tvořená tunelem a skokovými překážkami. Antonín nezvládl správně provést zóny a chvilku na to byl také diskvalifikován. Detva a Orinoka rovněž tento běh rozhodčího Tomáše Glabazni nedoběhly. Přesto si troufám říct, že závody byly pro foxteriéry více než úspěšné a doufám, že se příští rok sejdeme na Mistrovství republiky v hojnějším počtu, než tomu bylo letos. Zlatou medaili si odvezla Martina Klimešová s fenkou plemene mudi Csimota Kiki Irhaberki, když se jí jako jediné podařilo zaběhnout dva čisté běhy.

VÝSLEDKY ZE ZÁVODŮ

Léto i podzim jsou na závody bohaté, vybírám tedy jen několik akcí, kterých se účastnilo nejvíce foxteriérů.

18. září 2010 proběhly Dvojzkoušky v Třešti. Na startovní listině byli hned čtyři foxíci. První z nich Cora od Moravské brány s Dominikou Svobodovou doběhla tři ze čtyř běhů, bohužel chybovala hlavně ve shazování laťek. I tak se ve zkoušce MA1 umístila na pěkném 3. místě. Bystrouška Werneta Marie Werthaimové doběhla jen závěrečné agility a dvě chyby na trati na medailové umístění nestačily. Druhá fenka Marie Werthaimové Detva od Rytíře Malovce byla úspěšnější, v jedné ze zkoušek MA2 si dokonce doběhla pro 3. místo.  Poslední foxteriér, který si v Třešti zasoutěžil, byl Alfonso de la Amorrada Mágica. Podal obvyklý výkon, rychlé časy, ovšem v každém běhu minimálně jedna skočená zóna, takže na medailovou příčku dosáhl pouze ve zkoušce MA1.

 

Stejně jako v loňském roce jsem vyrazila na závody O podzimní kvítek do Loun, které se letos konaly v termínu 9. října. Foxteriéři měli tentokrát čtyři hladkosrsté zástupce.

První z nich čtyřletá Lasie z Ráje Sidy s Martinou Matoušovou se představily v kategorii pro začátečníky. Znamená to, že v parkúru nejsou zařazeny na nácvik obtížnější překážky, jako je houpačka, slalom a kruh. Cesta z Litvínova se jim vyplatila a Lasie si doběhla pro třetí medailovou příčku. Domácí Agility klub Louny má ve svých řadách také dva foxteriéry.  Prvním z nich je pětiletý Nero Steinbach Terry (domácky zvaný Rufus) Evy Hruškové. Závodí v kategorii MA1 a na těchto závodech se mu vůbec nedařilo, v každém běhu byla tato dvojice diskvalifikována.  Druhým je osmiletý Kimon od Rytíře Malovce. Petr Rybář s ním v Lounech zaběhl pouze jumping, kde byl diskvalifikován a do dalších běhů již nenastoupil.  Alfonso de la Amorrada Mágica zaběhl čistě zkoušku MA1 na krásném druhém místě, v ostatních bězích byl díky mému špatnému vedení bohužel také diskvalifikován. Jak je z výsledků vidět, na technických tratích rozhodčího Zdeňka Spolka se tentokrát foxteriérům moc nedařilo. Počasí ale bylo jako na objednávku, celý den jsme si užívali sluníčka a navzdory neslavným výsledkům si všichni pěkně a s radostí zaběhali.

Foto č. 4: Marble Mascot Boramo Sole, foto: Helena Hudečková

28. října 2010 se konaly tradiční Hloubětínské dvojzkoušky v Praze Kyjích. Běhalo se současně na dvou parkúrech, takže všechno pěkně rychle odsýpalo. Začínaly kategorie A3 a A2. V MA2 se představili dva hladkosrstí foxteriéři. Jedním z nich byl můj Alfonso de la Amorrada Mágica, tímto datem totiž uplynula roční lhůta od splnění třetí zkoušky A1 a přestup do vyšší kategorie byl povinný. I v této obtížnější kategorii si vedl celkem slušně, v konkurenci 16 psů ale jeho výkony stačily jen na 7. místo. Dalším závodníkem v MA2 byla Pavlína Bohunová a Melissa od Hrubého lesa. V obou zkouškách také chybovaly a výsledkem bylo 8. a 9. místo. Druhá fenka Pavlíny Elen z Ráje Sidy právě plní mateřské povinnosti, takže se těchto závodů neúčastnila.

Kategorie MA1 byla foxteriéry doslova nabitá. Ve dvanáctičlenném poli se objevili rovnou čtyři a promluvili i do medailových umístění.

Artýska Svatavy Matějkové jsem již představovala. Trénují ve stejném klubu jako Pavlína Bohunová, čili v psí škole Podještědská smečka. V první zkoušce rozhodčí Alice Glöcknerové vyrobili dvě chyby a zbylo na ně 8. místo. Druhá zkouška Jitky Novotné se podařila bez chybičky s třetím místem v kapse, gratuluji. Artýsek tímto splnil třetí zkoušku A1 a tím podmínku pro přestup do vyšší kategorie, příště ho tak už nejspíš uvidíme v kategorii MA2.

Ivana Zenklová přijela do Prahy se svým hladkosrstým foxteriérem Marble Mascotem Boramo Sole až z Tábora. Bohužel se jim nedařilo a vyběhli si dvě diskvalifikace. Marble Mascot je čtyřletý pes bílé barvy, na závodních tratích se pohybuje jen sporadicky, takže jeho neúspěch můžeme přičíst nezkušenosti s tak rušným prostředím.

Missie Steinbach Terry je ostřílená závodnice. Je jí už šest let a za sebou má řadu úspěchů, mimo jiné 5. místo na Mistrovství Evropy teriérů v roce 2009. Se svou paničkou Vladimírou Čištínovou závodily v kategorii A3, v současné době Missie tvoří tým s juniorským závodníkem Vladimírem Kinclem. Na závodech spolu sbírají cenné zkušenosti. V Praze Kyjích se této dvojici podařilo doběhnout obě zkoušky. Tu první dokonce bez chyby v nejrychlejším čase, takže vystoupali na příčku nejvyšší a splnili tímto požadavky k přestupu do A2.

Drsnosrstí foxteriéři měli také svého zástupce, tedy zástupkyni. Valga z Lipavy a Irena Tremčinská necestovaly do Kyjí zdaleka. Jejich domovským klubem je KK Komořany v Praze, kde dvouletá Valga svou závodní dráhou teprve začíná. Druhá zkouška se jim nepovedla a bohužel byly diskvalifikovány, v té první ovšem zaběhly čistě a čas stačil na třetí místo. V této zkoušce tak na stupních vítězů stáli dva foxteriéři, Missie a Valga. Gratuluji.

Foto č. 5: Valga z Lipavy, Foto: felena Hudečková

Dvojzkoušky - 18. 9. 2010 Třešť

Psovod

Pes

Plem.

Číslo VP

Kat.

Čas (s)

Trestné body

Trestné celkem

Hodn.

Umístění/ počet       startujících

Rychl. (m/s)

Chyby

Odm.

Čas (s)

Mrázková Michaela

Alfonso de la Amorrada Mágica

FXH

010609

Jumping

34,56

5

0

0,00

5

V

5./12

4,51

Zkouška MA1

32,02

10

0

0,00

10

VD

2./6

4,18

Zkouška II. MA1

28,40

15

0

0,00

15

VD

4./6

4,79

Agility

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Wertheimová Marie

Bystrouška Werneta

FXD

078109

Jumping

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Zkouška MA2

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Zkouška II. MA2

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Agility

38,00

5

5

0,00

10

VD

5./12

4,11

Detva od Rytíře Malovce

FXD

162703

Jumping

29,72

5

0

0,00

5

V

4./12

5,25

Zkouška MA2

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Zkouška II. MA2

39,00

10

0

0,00

10

V

3./4

4,10

Agility

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Svobodová Dominika

Cora od Moravské brány

FXH

023209

Jumping

34,44

20

0

0,00

20

D

9./12

4,53

Zkouška MA1

40,35

15

5

0,00

20

D

3./6

3,32

Zkouška II. MA1

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Agility

48,40

15

5

8,40

28

BO

9./12

3,22

O Podzimní kvítek - 9. 10. 2010 Louny

Psovod

Pes

Plem.

Číslo VP

Kat.

Čas (s)

Trestné body

Trestné celkem

Hodn.

Umístění/ počet       startujících

Rychl. (m/s)

Chyby

Odm.

Čas (s)

Mrázková Michaela

Alfonso de la Amorrada Mágica

FXH

010609

Jumping

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Zkouška MA1

 

0

0

0,00

0

V

 

 

Agility

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Hrušková Eva

Nero Steinbach Terry

FXH

060709

Jumping

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Zkouška MA1

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Agility

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Rybář Petr

Kimon od Rytíře Malovce

FXH

013004

jumping

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Matoušová Martina

Lasie z Ráje Sidy

FXH

-

Agility začátečník

-

5

5

0,00

10

VD

3./5

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hloubětínské dvojzkoušky - 28. 10. 2010 Praha - Kyje

Psovod

Pes

Plem.

Číslo VP

Kat.

Čas (s)

Trestné body

Trestné celkem

Hodn.

Umístění/ počet       startujících

Rychl. (m/s)

Chyby

Odm.

Čas (s)

Mrázková Michaela

Alfonso de la Amorrada Mágica

FXH

090609

Zkouška MA2

39,7

10

5

0,00

15

VD

7./16

4,31

Zkouška II. MA2

38,28

5

0

0,00

5

V

7./16

4,39

Bohunová Pavlína

Melissa od Hrubého lesa

FXH

056209

Zkouška MA2

48,49

10

5

0,00

15

VD

8./16

3,53

Zkouška II. MA2

44,98

5

5

0,00

10

VD

9./16

3,73

Matějková Svatava

Artýsek

FXH

079009

Zkouška MA1

45,68

10

0

1,68

10

VD

8./12

2,89

Zkouška II. MA1

35,57

0

0

0,00

0

V

3./12

3,71

Zenklová Ivana

Marble Mascot Boramo Sole

FXH

034908

Zkouška MA1

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Zkouška II. MA1

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Kincl Vladimír

Missie Steinbach Terry

FXH

056409

Zkouška MA1

31,42

0

0

0,00

0

V

1./12

4,20

Zkouška II. MA1

30,27

5

0

0,00

5

V

5./12

4,31

Tremčinská Irena

Valga z Lipavy

FXD

004310

Zkouška MA1

33,84

0

0

0,00

0

V

3./12

3,90

Zkouška II. MA1

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* V - výborně, VD - velmi dobře, D - dobře, DIS. - diskvalifikace, BO - bez ohodnocení

 

 

ZÁVĚREM

Jsem moc ráda, že se na závodech objevují stále nová jména, aktivně závodících foxteriérů přibývá a dokážou se v početné konkurenci prosadit. Děkuji tímto všem majitelům foxíků, kteří se rozhodli zaměstnat sebe i svého psa a při prvních nezdarech neztratili chuť a nadšení pro tento sport. Všichni víme, kolik času a trpělivosti je při práci s těmito temperamentními psíky zapotřebí. Výsledek poctivé práce se ale nakonec vždy dostaví. 

 

Michaela Mrázková

Stránky Klubu agility ČR: www.klubagility.cz

 

 

 

 ( -sr- | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© KCHF ČR 2018