Dnešní datum: 24. 07. 2019     | Hlavní stránka | Stáhněte si! | Odkazy | Rozšířené vyhledávání       
ORGANIZACE
KONTAKTY
ČLENSTVÍ A POPLATKY
ČLENSKÁ ZÁKLADNA
STANDARD
ZPRAVODAJ KCHF
ŘÁDY A PŘEDPISY
KALENDÁŘ AKCÍ
PŘEČTĚTE SI
KŘIŽOVKY

CHOVATELSTVÍ
CHOV. STANICE
DATABÁZE
KRYCÍ PSI
CHOVNÉ FENY
PLEMENNÁ KNIHA od r. 2009
PLEMENNÁ KNIHA do r. 2009

VÝSTAVY
VÝSLEDKY VÝSTAV
SEZNAM ŠAMPIONŮ
TOP foxterier krásy
Úprava srsti foxteriéra

VÝCVIK
L0VECKÉ ZKOUŠKY
ŠAMPIONI PRÁCE
TOP foxterier výkon
ČLÁNKY K TÉMATU
AGILITY
TOP foxterier sport
OSTATNÍ AKTIVITY
Dovolená s foxteriérem

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek
Videogalerie

Kniha návštěv

Foxteriér a agility III.
Vydáno dne 21. 09. 2010 (2930 přečtení)Foxteriér a agility

Článek ze zpravodaje 3/2010

 

Během měsíce května a června se konaly dvoukolové kvalifikační závody na Mistrovství světa 2010 a European Open 2010. Já jsem se jich účastnila pouze jako divák. Výkony soutěžících týmů mě však natolik uchvátily, že jsem se rozhodla přiblížit průběh závodů čtenářům foxteriéřího Zpravodaje. Na startovní listině se navíc objevili i dva hladkosrstí foxteriéři, takže hurá na reportáž.

 

Kvalifikační závody jsou přehlídkou těch nejlepších závodníků v ČR, takže byly k vidění opravdu úžasné výkony. Body byly udělovány podle následujícího klíče: 1. místo 10 bodů, 2. místo 7 bodů, 3. místo 5 bodů, 4. místo 3 body, 5. místo 2 body, od 6. místa s hodnocením výborně 1 bod. První čtyři týmy s nejvyšším počtem bodů se nominovaly na Mistrovství světa, prvních 15 na European Open.

 

PRVNÍ KOLO KVALIFIKACE

První kolo kvalifikačních závodů proběhlo 29. a 30. května t. r. v Nučicích u Prahy.  Závody posuzoval ruský rozhodčí Mikhail Kirillov a jeho parkúry svou obtížností zaskočily nejednoho závodníka. Každý parkúr obsahoval známé technické prvky, ovšem v takové koncentraci, že na parkúru nebylo kde si vydechnout. Diskvalifikace na třetí překážce nebyla výjimkou, a byly běhy, kdy z 63 týmu kategorie L doběhly jen čtyři z toho dva čistě. Vzhledem k počtu startujících nebylo možné po diskvalifikaci chybu opravit či doběhnout do konce, týmy okamžitě opouštěli parkúr. Závodníci museli prokázat velkou psychickou odolnost a umění zamaskovat psovi opuštění parkúru po třetí či čtvrté překážce.

Po oba dny se běžely tři běhy agility v hale na písku, ty stavěl právě Mikhail Kyrilov, a jeden běh jumping venku na trávě. Sobotní Jumping postavil Petr Rybář, nedělní Zdeněk Spolek. V kategorii M se představilo 38 týmů, mezi nimi i dvojice, kterou jsem představovala v minulém čísle: Adéla Havlíková a Kiss the Rain Kelečský poklad. Na těchto obtížných tratích se jim příliš nedařilo, přesto dokázali získat 2 cenné bodíky ze sobotního a nedělního Jumpingu (21. a 9. místo).

Dalším foxteriérem na trati byl klubový kolega první dvojice, Antonín z Karlovy Chalupy s Klárou Tiokovou. Oba startují za agility klub Katmaj Opava. Antonín je tříletý pes FXH z vlastního odchovu a závodí už v kategorii MA2. Jeden bodík se jim podařilo získat jen za nedělní Jumping, kdy doběhli čistě na krásném 7. místě.

Tratě Mikhaila Kirilova byly opravdu velmi náročné a nezvládli je ani mnozí favorité. Celková atmosféra ale byla úžasná, publikum prožívalo se závodníky cílovou euforii i zklamání a každý dobrý výkon odměnilo bouřlivým potleskem. 

 

Foto c. 1.jpg

Foto č. 1: Kiss The Rain Kelečský poklad, Foto: Martina Binarová

 

DRUHÉ KOLO KVALIFIKACE

Na druhé kolo kvalifikačních závodů se závodníci sjeli ve dnech 19. a 20. června t. r. do Prahy-Kyjí. Běhalo se venku na trávě paralelně na dvou parkúrech. Na jednom posuzoval zahraniční rozhodčí Ton van der Laar z Holandska, na tom druhém se střídali opět Zdeněk Spolek a Petr Rybář. Parkúry už nebyly tak obtížné jako v prvním kole, byly mnohem prostornější a obsahovaly méně obtížných prvků. Dobíhalo více týmů a šlo o čas. Ztráta několika setin znamenala odsun z předních příček. K vidění bylo opravdu precizní vedení a přesné načasování povelů.

Do druhého kola už nenastoupila Klára Tioková s Antonínem, takže foxteriéry zastupovala jen Adéla Havlíková s Kiss the Rain. Zabojovaly a opět z toho byly 2 body za dva čisté běhy agility (7. a 8. místo). Na nominaci to bohužel nestačilo, přesto i těch pár bodů považuji za úspěch a získané zkušenosti jsou určitě k nezaplacení. Za zmínku stojí výkon Báry Sajdokové s fenkou plemene mudi jménem Zafír Bogárka Gondüzö-Alkonyat. V kategorii M se kvalifikovaly z prvního místa s počtem 84 bodů, tedy nejvyšším bodovým ziskem ze všech kategorií.  Podrobné výsledky najdete na stránkách Klubu Agility ČR.

Nezbývá než všem nominovaným pogratulovat a popřát hodně úspěchů v mezinárodní konkurenci. Držet palce můžete ve dnech 23. až 25. července, kdy v Liberci proběhne European Open 2010. Mistrovství světa 2010 se uskuteční ve dnech 1. až 3. října t. r. v německém Riedenu.

 

VÝSLEDKY ZE ZÁVODŮ

A teď zpátky na regionální úroveň.  

5. června 2010 jsem vycestovala do Nymburka na Acana Cup. ZKO Nymburk nepatří k těm nejvybavenějším areálům, ale dohání to precizní organizací a příjemnou atmosférou. Největší nedostatek vidím v tom, že není možné vjet autem přímo do areálu, což je hodně nepříjemné, protože nanosit všechny ty přepravky, klece a přístřešky z parkoviště je docela fuška.

Alfonso de la Amorrada Mágica byl jediným foxteriérem ve startovním poli, takže závodění shrnu několika větami. Na parkúrech Jitky Novotné se nám vůbec nedařilo: 2x diskvalifikace způsobená mým špatným vedením. Agility jsme už doběhli, ale žádná sláva. Slušný čas, ovšem dvě chyby.

12. a 13. června 2010 se konal K.A.T. Cup v Třešti. Já jsem se účastnila pouze v sobotu, ale podařilo se mi získat výsledky i z neděle, takže o ně nebudete ochuzeni.

Oba dny posuzoval Petr Rybář a jeho parkúry se mi moc líbily. Možná byly jednoduché až příliš, ale právě v jednoduchosti je krása. Myslím, že mnoho psovodů to podcenilo a chybovali právě v těch zdánlivě jednodušších pasážích.

Alfonso opět nezaběhl žádný čistý běh, chybička se vloudila v podobě skočených zón. I tak to stačilo na pěkné umístění. V kategorii Small startovala po oba dva dny Inna z Kočového kopce (podomácku zvaná Nesy) s Janou Konečnou. V sobotu tato dvojice doběhla pouze Jumping, a to v druhém nejlepším čase bohužel s chybou, což stačilo na 7. místo v konkurenci 25 psů. V neděli splnili zkoušku SA1 na výbornou s třetím místem v kapse. Agility opět druhý nejlepší čas, ale trestné body za tři chyby.

V neděli si přijela zazávodit ještě Dominika Svobodová s Corou od Moravské brány. Cora tentokrát neměla svůj den a běhy se jí vůbec nepovedly. Ale to už tak někdy bývá; jednou se daří, podruhé ne, takže hlavně nic nevzdávat. Podrobné výsledky najdete v tabulkách.

 

Foto c. 2.jpg

Foto č. 2: Inna z Kočového kopce, Foto: Martina Kalábová

Foto c. 3.jpg

Foto č. 3: Alfonso de la Amorrada Mágica, Foto: Martina Kalábová

Foto c. 4.jpg

Foto č. 4: Cora od Moravské brány, Foto: Martina Kalábová

 

ZÁVĚREM 

Zaujalo vás dění na závodech, uvažujete o tom agility vyzkoušet? Směle do toho. Kynologických klubů, které provozují výcvik agility, je spousta, stačí si najít nějaký ve vašem okolí a začít s tréninkem. Zatím jsem nepoznala foxteriéra, kterého by překážky a tunely nebavily. Nadšení, s jakým se po trati pohybují, je úžasné, a o to přeci hlavně jde – dělat vše s radostí!

Michaela Mrázková

 

Stránky Klubu agility ČR: www.klubagility.cz

 

Acana Cup - 5. června 2010 Nymburk

Jméno psovoda

Jméno psa

Plemeno

ČVP

Kategorie

Čas (s)

Trestné body

Trestné celkem

Hodnocení*

Umístění/ počet       startujících

Rychlost (m/s)

Chyby

Odm.

Čas (s)

Mrázková Michaela

Alfonso de la Amorrada Mágica

FXH

010609

Jumping

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Zkouška MA1

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Agility

40.92

10

0

0,00

10

VD

9./16

4,15

K.A.T. Cup - 12. a 13. června 2010 Třešť

Sobota 12. 6.

Jméno psovoda

Jméno psa

Plemeno

ČVP

Kategorie

Čas (s)

Trestné body

Trestné celkem

Hodnocení*

Umístění/ počet       startujících

Rychlost (m/s)

Chyby

Odm.

Čas (s)

Mrázková Michaela

Alfonso de la Amorrada Mágica

FXH

010609

Jumping

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Zkouška MA1

35,18

5

5

0,00

10

VD

2./5

3,81

Agility

38,75

5

0

0,00

5

V

2./11

4,05

Konečná Jana

Ina z Kočového kopce

FXH

012010

Jumping

28,03

5

0

0,00

5

V

7./25

4,10

Zkouška SA1

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Agility

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Neděle 13. 6.

Svobodová Dominika

Cora od Moravské brány

FXH

023209

Jumping

45,80

30

5

7,80

42,80

BO

10./11

3,41

Zkouška MA1

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Agility

43,32

30

0

10,32

40,32

BO

10./11

2,65

Konečná Jana

Ina z Kočového kopce

FXH

012010

Jumping

-

-

-

-

-

DIS.

-

-

Zkouška SA1

36,32

0

5

0,00

5

V

3./12

3,77

Agility

28,42

15

0

0,42

15,42

VD

13./25

4,05

 

 

 

 ( -sr- | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© KCHF ČR 2018