Dnešní datum: 19. 06. 2019     | Hlavní stránka | Stáhněte si! | Odkazy | Rozšířené vyhledávání       
ORGANIZACE
KONTAKTY
ČLENSTVÍ A POPLATKY
ČLENSKÁ ZÁKLADNA
STANDARD
ZPRAVODAJ KCHF
ŘÁDY A PŘEDPISY
KALENDÁŘ AKCÍ
PŘEČTĚTE SI
KŘIŽOVKY

CHOVATELSTVÍ
CHOV. STANICE
DATABÁZE
KRYCÍ PSI
CHOVNÉ FENY
PLEMENNÁ KNIHA od r. 2009
PLEMENNÁ KNIHA do r. 2009

VÝSTAVY
VÝSLEDKY VÝSTAV
SEZNAM ŠAMPIONŮ
TOP foxterier krásy
Úprava srsti foxteriéra

VÝCVIK
L0VECKÉ ZKOUŠKY
ŠAMPIONI PRÁCE
TOP foxterier výkon
ČLÁNKY K TÉMATU
AGILITY
TOP foxterier sport
OSTATNÍ AKTIVITY
Dovolená s foxteriérem

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek
Videogalerie

Kniha návštěv

Foxteriér a agility
Vydáno dne 22. 04. 2010 (4109 přečtení)

článek o Agility ze zpravodaje 1/2010

Foxteriér a agility

 

Článek ze zpravodaje 1/2010

 

Michaela Mrázková

 

Agility se stává stále oblíbenějším sportem a na závodech vídám stále více foxíků. Takže jsem moc ráda za nápad založit ve Zpravodaji rubriku „Foxteriér a agility“. Pravidelně se v ní dočtete něco o pravidlech agility, o výcviku a hlavně o výsledcích ze závodů. Závody se konají prakticky každý víkend na několika místech v ČR, není tedy v mých silách obsáhnout vše. Začneme alespoň akcemi, kterých jsem se sama účastnila. Každopádně přivítám, když mi majitelé aktivních foxíků budou posílat své výsledky ze závodů. Bylo by fajn zmapovat celou „fox agility základnu“.

 

Foto č. 1: Alfonso de la Amorrada Mágica, Foto: Dana Kavalírová

 

JAK VŠE ZAČALO

Dnes jsou to dva roky a dva měsíc, co jsem si domů přivezla štěňátko hladkosrstého foxteriéra jménem Alfonso z chovatelské stanice de la Amorrada Mágica. Ani nevím, co mě to napadlo. Chtěla jsem aktivního psa, který bude zvládat všechny moje koníčky – koně, turistiku, jízdu na kolečkových bruslích apod. Hned po několika měsících se ale ukázalo, že všechny tyhle moje příležitostné aktivity jsou pro Alfonsa málo, a tak jsem začala pátrat po tom, jak vybít jeho energii něčím smysluplným, co by zaměstnalo taky jeho hlavinku. Neb jsem děvče městské a myslivosti příliš neholduji, moje volba padla na agility. Během roku trénovaní se z nás obou stali závisláci na agility a taky trochu závodníci.

 

NELEHKÉ ZAČÁTKY

Začátky ale úplně jednoduché nebyly. Hned na první lekci bylo vidět, že Alfa to baví. Tunelem nadšeně lítal během několika minut, žádná překážka nebyl problém, ničeho se nebál a i po pádu z kladiny na ni beze strachu vyběhl znovu.  Horší to bylo s ovládáním a koncentrací. Neustále se mi pletl pod nohy, štěkal na mě a věšel se mi na rukáv, vůbec nesledoval, kam ho posílám a skákal přes všechno, co uviděl, jako první. Byla to vážně katastrofa, všichni v kurzu se sázeli, kdy to vzdáme.

A pak následovala další pohroma, při běžné procházce v parku přišel o levé oko. Ptáte se jak? Aportováním klacku. Skočil po něm do vzduchu, špatně si vyměřil vzdálenost a konec klacku mu poranil čočku tak, že celá oční bulva musela být vyoperována. Byla jsem z toho hrozně nešťastná a vůbec jsem nevěřila, že někdy s agility budeme pokračovat.

Ztráta oka jeho prostorovou orientaci velmi omezila, ale jak už jsem psala, Alfonsa to neskutečně bavilo, takže jsme to nevzdali a trénovali dál. Pokroky přicházely tak pomalu, že jsem si jich vlastně ani nevšimla, najednou to prostě šlo. Teď i s jedním okem děláme myslím důstojnou konkurenci šeltiím a dalším nadaným psíkům v kategorii MA1. 

 

Foto č. 2: Kimon od Rytíře Malovce, Foto: Pavel Humpolec

 

FOXTERIÉR A AGILITY

Co mi z toho vyplývá? Foxteriér už není jen loveckým plemenem, spíš naopak, je to všestranně využitelný pes, kterému uděláte radost jakýmkoli pohybem. Nasazení, se kterým se do všeho pouští, je až obdivuhodné a jeho rychlost je pro agility jako stvořená. Problémem je jeho extrémní vzrušivost a z toho plynoucí zbrklost, což vyžaduje důslednost hlavně při nácviku zón. Díky jeho přirozené samostatnosti je práce s ním trochu komplikovanější, ale se správným přístupem a trochou trpělivosti se můžete stát opravdu sehraným týmem a tento sport přinese radost vám i vašemu foxteriérovi. Nechci tím agility stavět nad využití v myslivosti, to rozhodně ne, ale podle mě je agility skvělým způsobem jak zlepšit ovladatelnost psa a vybít jeho přebytečnou energii.

 

CO JE AGILITY?

Agility je psí sport, při kterém pes bez vodítka a obojku překonává na povel psovoda nejrůznější překážky v předepsaném pořadí. Kromě klasických skokových překážek se objevuje skok daleký, pevný a látkový tunel, slalom, kladina, šikmá stěna, houpačka a kruh na proskakování. Trať mívá 15 až 20 překážek a její podoba je plně v rukou rozhodčího.

 

Foto č. 3: Bystrouška Werneta, Foto: Pes Jíra

 

KATEGORIE

Podle kohoutkové výšky jsou psi rozděleni do tří velikostních kategorií Small, Medium a Large. Foxteriér spadá do té prostřední (zkratka M), která je omezena kohoutkovou výškou psa od 35 do 42,99 cm.

Další dělení v kategoriích je podle obtížnosti, ty jsou také tři: A1, A2, A3.  Základní je A1, tam začínají všichni. Po splnění kritérií stanovených v řádu agility je povinný přestup do A2. Konkrétně to znamená, že po odběhnutí tří zkoušek A1 za výbornou (maximálně 5,99 trestných bodů) musíte nejpozději do jednoho roku po splnění třetí zkoušky přestoupit do A2. Kategorie A3 už je dobrovolná, ovšem podmínky přestupu jsou mnohem přísnější: pět zkoušek A2 za výbornou bez trestných bodů s umístěním do 3. místa. Setrvání v této elitní třídě A3 je potřeba každý rok obhájit splněním tří běhů bez trestných bodů do třetího místa.

Pro postup do vyšší výkonnostní třídy se počítají pouze výsledky zkoušek v agility. Kromě zkoušek se na závodech vypisují také otevřené soutěže. Znamená to, že startují všichni psi bez ohledu na složené zkoušky. Nejčastěji to bývá Jumping – trať je bez překážek s kontaktními zónami (kladina, šikmá stěna, houpačka) a Agility – klasická trať se všemi druhy překážek. Obtížnost těchto soutěží je libovolná a záleží pouze na rozhodčím.

 

Foto č. 4: Alfonso de la Amorrada Mágica, Foto: Rudolf Slaba

 

PRAVIDLA

Při vlastním běhu jde hlavně o to překonat trať bez trestných bodů v co nejkratším čase. Trestné body se udělují za shození překážky, odmítnutí překážky, nebo pokud se pes při nástupu a sestupu u kladiny, šikmé stěny a houpačky nedotkne kontaktní zóny. Za každý takovýto prohřešek je penalizace pět trestných bodů. Dalším typem penalizace je překročení standardního času, a to za každou započatou vteřinu jeden trestný bod.  Standardní čas se vypočítává pomocí řádem stanovených koeficientů a podle délky tratě. Celkové trestné body jsou pak součtem trestných bodů za chyby, odmítnutí a časové penalizace.

Tým může být také diskvalifikován. Nejčastěji je to za překonání překážky mimo pořadí, za tři odmítnutí nebo za neopravené odmítnutí, za překročení maximálního času nebo opuštění ohraničeného prostoru parkúru. Důvodů je samozřejmě mnohem více, podrobnosti o posuzování jsou přesně popsány v řádu agility, který spolu s dalšími informacemi najdete na internetových stránkách Klubu agility ČR.

 

LOŇSKÉ PODZIMNÍ ZÁVODY

První říjnovou sobotu (3. 10. 2009) jsem se s Alfonsem zúčastnila závodu O Podzimní kvítek v Lounech. Tyto závody patří již k tradičním. V areálu nechybí prima kantýna, zastřešená veranda a hlavně milí organizátoři. Rozhodčím byl Petr Rybář, který sám vlastní hladkosrstého foxteriéra Kimona od Rytíře Malovce. Na těchto závodech ale Kimovi dělala týmového parťáka Jitka Kržová, která si ho půjčuje pravidelně. Kimovi je sedm let a závodí už v kategorii MA2. Kromě nás to byl jediný fox ve startovním poli, a na to, jak jsme dopadli, se můžete podívat v přiložené tabulce. Jumping byl samý tunel, což foxteriéři pochopitelně doslova milují, taky jsme si vyběhli krásné 4. místo. Kimon je zatraceně rychlý, bohužel v poslední době moc netrénuje, takže je to znát, jinak by se určitě umístil. No a ty diskvalifikace, co na to říct? Ukočírovat taková „torpéda“, jakými foxteriéři jsou, je fuška. Sem tam jsou holt ve výběru překážky rychlejší než psovod.

 

Další závody jsme absolvovali 28. října v Praze Kyjích, šlo o Podzimní dvojzkoušky.  Počasí bylo proti předchozím ročníkům vcelku vlídné, organizace krapet vázla, ale celkově to byla vydařená akce. Běhalo se zároveň na dvou parkúrech, jednomu vládl opět Petr Rybář, druhému Jitka Novotná. Celkem se zúčastnilo 180 týmů. Kromě nás byli k vidění další čtyři foxteriéři, dva drsní a dva hladcí. V početném poli si vedli velmi dobře, byly z toho i nějaké medaile, takže si určitě zaslouží gratulaci. Marie Werthaimová se se svými psy věnuje agility již déle. Osmiletá Detva přezdívaná Tara je už zkušená závodnice v MA2, kromě agility stihla také dva odchovy. Trénuje spolu se svojí dvouletou dcerou Bystrouškou alias Dádou, ta s agility teprve začíná v MA1. Pavla Bohunová je lektorkou v psí škole, agility se věnuje teprve rok a se svými foxteriéry z Podještědské smečky k tomu úspěšně provozuje také canisterapii. Pětiletá Ellen přicházela „agilitění“ na chuť postupně, ale nakonec se jí zalíbilo. Velmi rychle splnila podmínky pro postup do kategorie A2 a má už pěkně našlápnuto pro přestup do A3. Melissa, čtyři roky stará podomácku zvaná Indie, je mnohem temperamentnější, a proto taky hůře ovladatelná. Ale když ji zrovna nic nerozptyluje, umí zaběhnout krásně. 

 

15. listopadu jsme se vydali na 11. halové dvojzkoušky do Masečína. Všechny běhy pískal pan Zdeněk Spolek, který je známý stavbou záludných parkúrů. Nezklamal ani tentokrát, na výsledkové listině to bylo znát. Diskvalifikacemi se to jen hemžilo a čtyři chyby stačily ještě na pěkné umístění.  Potkali jsme se tam se známou smečkou Pavly Bohunové a taky s Artýskem. Atrýsek je hladkosrstý foxteriér sice bez průkazu původu, ale věřte, nic z pravého foxíka mu nechybí. Byly to jeho úplně první závody a nebýt zmatkování psovoda a zapomenutí tratě, měli velkou šanci na umístění. Takhle to z toho byly bohužel dvě diskvalifikace. Alfonsovi se taky moc nedařilo, byly to naše první halové závody na písku a musím přiznat, že nám nevyhovuje hlavně miniaturní prostor na rozběhání. Pavla Bohunová a její fenky byly ze všech zúčastněných foxíků nejúspěšnější, moc gratuluji.

 

 

 

 

O Podzimní kvítek 3. října 2009 Louny

Jméno psovoda

Jméno psa

Plemeno

ČVP

Kategorie

Čas (s)

Trestné body celkem

Hodnocení

Umístění

Rychlost m/s

Kržová Jitka

Kimon od Rytíře Malovce

FXH

18906

MA2

-

-

DIS.

-

-

Agility

-

-

DIS.

-

-

Jumping

34,99

15

-

12. místo

4,37

Mrázková Michaela

Alfonso de la Amorrada Mágica

FXH

90609

MA1

41,11

10

VD

2. místo

3,96

Agility

-

-

DIS.

-

-

Jumping

35,81

0

-

4. místo

4,27

Podzimní dvojzkoušky 28. října 2009 Praha Kyje

Jméno psovoda

Jméno psa

Plemeno

ČVP

Kategorie

Čas (s)

Trestné body celkem

Hodnocení

Umístění

Rychlost m/s

Bohunová Pavlína

Ellen z Ráje Sidy

FXH

56309

MA2

-

-

DIS.

-

-

MA2

47,9

10

VD

9. místo

3,38

Melissa od Hrubého lesa

FXH

56209

MA1

-

-

DIS.

-

-

MA1

41,8

5

V

2. místo

3,87

Mrázková Michaela

Alfonso de la Amorrada Mágica

FXH

90609

 MA1

31,7

0

V

2.místo

4,16

 MA1

39,8

10

VD

4. místo

3,97

Wertheimová Marie

Bystrouška Werneta

FXD

78109

 MA1

28,9

5

V

4. místo

4,57

 MA1

35,6

20

D

5. místo

4,44

Detva od Rytíře Malovce

FXD

2E+05

 MA2

39,2

5

V

2. místo

4,13

 MA2

35,5

10

VD

7. místo

4,08

11. halové dvojzkoušky 15 listopadu 2009 Masečín

Jméno psovoda

Jméno psa

Plemeno

ČVP

Kategorie

Čas (s)

Trestné body celkem

Hodnocení

Umístění

Rychlost m/s

Bohunová Pavlína

Ellen z Ráje Sidy

FXH

56309

MA2

42,5

5

V

3. místo/19

3,55

MA2

-

-

DIS.

-

-

Melissa od Hrubého lesa

FXH

56209

MA1

46,82

15

VD

5. místo/11

2,93

MA1

48

20

D

4. místo/11

3,15

Mrázková Michaela

Alfonso de la Amorrada Mágica

FXH

90609

MA1

-

-

DIS.

-

-

MA1

36,25

20

D

3. místo/11

4,17

Matějková Svatava

Artýsek

FXH

79009

MA1

-

-

DIS.

-

-

MA1

-

-

DIS.

-

-

ČVP - číslo výkonnostního průkazu

 

 

TĚŠÍME SE NA NOVOU SEZÓNU

Posledně jmenovaným závodem naše sezóna v r. 2009 skončila a ta v novém roce 2010 ještě nezačala. V zimním období jsou možnosti tréninku omezené povětrnostními vlivy a ne každý má možnost cvičit v hale, což je i můj případ. Zimní měsíce proto věnujeme odpočinku a už se moc těšíme na jaro, až opět poměříme síly na závodech.

A jak s agility začít? Nejlépe na cvičišti pod vedením zkušeného instruktora. Na stránkách Klubu agility ČR najdete seznam registrovaných cvičišť, která provozují výcvik agility. Stačí si vybrat, to které vám bude vyhovovat, a domluvit se na první trénink.  Věřte, že váš foxteriér bude agility milovat.

 

Kontakt na Klub agility ČR: www.klubagility.cz

Kontakt na autorku: mramixx@seznam.cz

 

 Související články:
1. Mistrovství foxteriérů v Agility 4.8.2013 (09.09.2013)
Agility - co to je (25.12.2009)

( -sr- | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© KCHF ČR 2018