Dnešní datum: 22. 07. 2019     | Hlavní stránka | Stáhněte si! | Odkazy | Rozšířené vyhledávání       
ORGANIZACE
KONTAKTY
ČLENSTVÍ A POPLATKY
ČLENSKÁ ZÁKLADNA
STANDARD
ZPRAVODAJ KCHF
ŘÁDY A PŘEDPISY
KALENDÁŘ AKCÍ
PŘEČTĚTE SI
KŘIŽOVKY

CHOVATELSTVÍ
CHOV. STANICE
DATABÁZE
KRYCÍ PSI
CHOVNÉ FENY
PLEMENNÁ KNIHA od r. 2009
PLEMENNÁ KNIHA do r. 2009

VÝSTAVY
VÝSLEDKY VÝSTAV
SEZNAM ŠAMPIONŮ
TOP foxterier krásy
Úprava srsti foxteriéra

VÝCVIK
L0VECKÉ ZKOUŠKY
ŠAMPIONI PRÁCE
TOP foxterier výkon
ČLÁNKY K TÉMATU
AGILITY
TOP foxterier sport
OSTATNÍ AKTIVITY
Dovolená s foxteriérem

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek
Videogalerie

Kniha návštěv

Klubové honičské zkoušky - Horní Slavkov - 7.-8.11.2009
Vydáno dne 26. 01. 2010 (3188 přečtení)aktuality

 

 

Klubové honičské zkoušky (KHZ) na Sokolovsku proběhly v Horním Slavkově ve dnech 7. a 8. listopadu t. r. Výborné zázemí ke konání této akce jsme opět našli v klubovně ekologické farmy Arnika majitele Josef Kleina. Letošnímu ročníku KHZ byla věnovaná mimořádná příprava, neboť se jednalo o první zkoušky s udělením čekatelství CACIT na titul Mezinárodní šampion práce. Vůdci zasílali přihlášky převážně včas, takže již v srpnu byl naplněn počet dvanácti účastníků. Těsně před termínem zkoušek se však dva odhlásili, proto jsme vybrali dva psy z okresu Sokolov (jagdteriéra a jezevčíka drsnosrstého standardního rázu), kteří na základě výsledků z předchozích zkoušek poskytovali záruku, že úroveň zkoušek bude zachována. Mezi foxteriéry měli převahu hladcí (9) nad drsnými (1). Přivítali jsme účast tří německých vůdců Diany Löselové s FXH Uri Steinbach Terry, Jűrgena Eisenkolba s FXD Carry vom Winterhorn a Gerharda Greima s FXH Anton vom Lorbeerhof.

Rozhodčí pro posuzování na zkouškách byli vybráni z velmi zkušených chovatelů a vůdců. Rozhodovali přesně v duchu zkušebního řádu, platného pro tento typ zkoušek. Zásadně dodržovali časové limity na jednotlivé disciplíny, posuzovali přísně, avšak spravedlivě. Myslím si, že to pocítili i samotní vůdci, a tak nebyla příčina k nějakým dohadům. Za dobře odvedenou práci mohu poděkovat rozhodčím Ing. Miroslavu Gregorovi, Ing. Radomíru Svobodovi, Oldřichovi Liškovi a Jiřímu Čechovi. Já jsem se ujal funkce vrchního rozhodčího.

Chtěl bych ocenit tu skutečnost, že všichni účastníci byli dochvilní, a tak nic nebránilo dodržení časového harmonogramu zkoušek. V sobotu jsme se po slavnostním zahájení a rozlosování přesunuli do Chodova. V honitbě MS Lomy Chodov byly připraveny dvě leče o rozloze 100 a 80 ha. Revír byl velice dobře za zvěřen jak černou a jelení, tak i ostatní zvěří. Čtyři psi měli možnost předvést se na vysoké, dva naháněli divočáky. Ostatní psi naháněli jinou zvěř. Po první leči zřejmé, že psi jsou velice dobře připraveni, rozhodčí byli příjemně naladěni z jejich dobrých výkonů. Druhá leč již byla otázkou vytrvalosti, přičemž někteří psíci si z ní odnášeli sníženou známku. Další disciplíny probíhaly jako na drátku, poslední bylo chování u střeleného kusu černé zvěře. Tato disciplína byla skutečným vyvrcholením prvního zkouškového dne a vrcholným zážitkem pro všechny, kteří ji mohli sledovat. Zkoušelo na divočákovi o hmotnosti přibližně 40 kg, který byl umístěn v dostatečné vzdálenosti tak, aby psi prokázali své vlohy.

Hned první pes, který na disciplínu nastoupil – Sam Steinbach Terry Pavla Bečky – prokázal vynikající práci hlásiče. Po celou zkušební dobu nepřetržitě u kusu hlásil. Zaslouženě obdržel za tento výkon pět bodů navíc. Ale i ostatní práce byly velice pěkné, např. pes Petra Pánka Herakles od Štěpánského rybníka po ověření divočáka přiběhl pro vůdce a výskokem na jeho levý bok spolu s hlášením mu dal jasně najevo: „Tak pojď, něco ti ukážu!“ Skutečnou lahůdkou byla práce drsného  Carry vom Winterhorn německého vůdce J. Eisenkolba. Po navlečení obojku s brinxlíkem a vypuštění začal zpočátku u divočáka hlásit. Po ověření uchopil brinxl do mordy a běžel k vůdci oznámit mu, že nalezl divočáka, ke kterému ho posléze dovedl.  Zaslouženě mu za práci oznamovače byly připočteny body navíc.

Na druhý den zbyly jen tři disciplíny, začínalo se ochotou na divočáka, umístěného v dvouplášťové ohrádce. Tady byly opět předvedeny velmi dobré práce, ohodnocené převážně známkou 4 (nejhorší známka 2).  Rozhodčí v dobrém rozmaru po výborných výkonech foxteriérů při plnění disciplín chování u kusu a ochota na černou s nadsázkou vyhodnotili, že foxteriéři jsou „skoro stejně tak šikovní a učenliví“, jako vesničtí oříšci, a začali těmto disciplínám říkat „oříškovské“.  Myslím si, že to nikoho ani neuráželo, neboť v tom okamžiku to vyznělo jako pochvala.

Skutečný souboj o prvenství proběhl na dosledech, protože „na vítěze“  šli tři psi: drsný Carry jako oznamovač a hladcí Sam a Urex Steinbach Terry. Sam nastoupil nabarvu č.1 jako hlásič. Po vypuštění z lože došel po barvě až na nějakých 50 kroků před divočáka a začal si „ulevovat“.  Poté se otočil a šel zpět k vůdci. Možná, že při dobrém větru by to dopadlo jinak, ale takhle musel práci dokončit jako vodič, a tak ztratil naději na prvenství. Dosáhl celkem 197 bodů a čekal na celkové pořadí podle toho, jak dopadnou ostatní favoriti. Drsný Carry byl veden jako oznamovač a svého úkolu se zhostil na výbornou. Po vypuštění z lože bez zaváhání došel k divočákovi, ověřil ho, naučeným způsobem uchopil brinxl a běžel zpět pro vůdce, kterého bezpečně dovedl ke kusu. V tomto okamžiku bylo o vítězi rozhodnuto; Carry dosáhl 214 bodů a byl již nedostižitelný. Urex šel na barvu jako dvanáctý, a tak ses napětím čekalo na jeho výsledek, doposud obdržel samé čtyřky. Již to vypadalo, že i na poslední disciplíně bude hodnocen známkou 4. Ale téměř na konci šlapané a pobarvené stopy nebylo v silách vůdce zklidnit psa, rozrušeného velkým množstvím stop přetahující zvěře. Urex měl v závěru práce jednu opravu, a tak skončil se 199 body celkově druhý.

Ještě něco o vítězném psovi Carry vom Winterhorn. Pochází z české matky Arweny Fox Simarko, která působí ve švýcarském chovu. Kdo sleduje chov drsnosrstých foxteriérů, tak bude vědět, že jeho prababičkou je fena francouzského původu Ofra de la Vallee du Perou, babičkou Arkona od Rytíře Malovce. Pes je vynikající na povrchu a vlažnější v noře, což vůdci absolutně vyhovuje, protože Carry při naháňkách noru neupřednostňuje.

Obrovské emoce po úspěšném dokončení zkoušek projevovala německá vůdkyně Diana Löselová. Při účasti na minulých KHZ dvakrát vypadla na ochotě, a tak letošní výsledek, dosáhl její Uri, byl pro ni velkým zadostiučiněním za předcházející neúspěchy.

Pro mě byly pěkné výkony psů na těchto zkouškách v závěru výcvikového období opravdovým zážitkem a zároveň odměnou za úsilí, vynaložené k hladkému a důstojnému průběhu celé akce. Poděkování na závěr patří sponzorům zkoušek, kterými KCHF ČR, Bavorský klub chovatelů foxteriérů, partnerská firma ProPlan a vydavatelství Lesnická práce. Avšak největší poděkování zaslouží všichni ti, kteří pracují s foxteriéry, a nebojí se předvést je a ukázat jejich schopnosti na podobně obtížných zkouškách.

 

Bohuslav Papež, výcvikář KCHF ČR

 

Výsledky KHZ v Horním Slavkově

Pořadí Jmeno psa Vůdce Ocenění Poznámka
1. FXD Carry vom Winterhorn Jűrgen Eisenkolb 214 b., I. c. Klubový vítěz, CACIT, CACT, CT
2. FXH Urex Steibach Terry Luboš Hemr 199 b., I. c. res. CACIT, CACT, CT, Diviačiar
3. FXH Sam Steinbach Terry Pavel Bečka 197 b., I. c. res. CACT, hlášení u kusu + 5 b.
4.  FXH Gorra od Štěpánského rybníka Ing. Vít Kleinhampl 183 b., I. c.  oznámení + 2 b.
5.  FXH Hard od Štěpánského rybníka Jiří Klementovič 183 b., I. c.   
6. FXH Herodes od Štěpánského rybníka František Dušek 177 b., I. c.  
7. FXH Uri Steinbach Terry Diana Löselová 176 b., I. c.  
8. FXH Herakles od Štěpánského rybníka Petr Pánek 170 b., I. c.  
9. FXH Arnica od Rytíře Malovce Jaroslav Adamec 159 b., II. c.  
10. FHX Anton vom Lorbeerhof Gerhard Greim 135 b., III. c.  
  JGT Don Bejro Agi Rostislav Bejček 184 b., I. c.  
  J Carda Andělský hrad Jaroslav Vejražka 179 b., I. c.  

 

 

Mimořádné poděkování

 

Na přání zahraniční účastnice našich klubových honičských zkoušek Diany Löselové připojujeme její poděkování, kterým vyjadřuje svoje dojmy a pocity z této vydařené akce.

 

Vážení chovatelé foxteriérů v České republice.

Dovolte mi, abych jménem nás, chovatelů foxteriérů v Německu, vyjádřila poděkování za to, že jsme se mohli zúčastnit Vašich výborně připravených honičských zkoušek v Horním Slavkově na Sokolovsku. Zvláštní poděkování bych ráda věnovala Bohuslavu Papežovi za to, že mi vychoval tak skvělého psa, jakým je můj Uri Steinbach Terry. Myslím si, že mu toto poděkování dlužím. Mám nesmírnou radost z toho, že se nám letos podařilo úspěšně absolvovat Vaše honičské zkoušky.

Zdravím všechny příznivce foxteriérů od nás z Bavorska.

Diana Lösel

 

Carry s brinxlem

vítěz Carry vom Winterhorn

nástup

losování

před naháňkou

naháňka

ohrádka

vrchní rozhodčí p. B. Papež

společné foto účastníků

 

 

 

 

 

 

 Související články:
Klubové ZVVZ a ZV (22.05.2019)
Klubové honičské zkoušky - Potštát - 9.-10.11.2018 (18.12.2018)
Klubové LZ a BZ - Kladno - 29.-30.9.2018 (09.10.2018)
Klubové ZN a BZ - Horní Jelení - 8.-9.9.2018 (23.09.2018)
Klubové barvářské zkoušky - Malovice - 4.8.2018 (08.08.2018)
Klubové zkoušky BZH a BZ - Bruntál - 26.-27.5.2018 (25.06.2018)
Klubové zkoušky vloh - Blažovice - 5.5.2018 (16.05.2018)
Klubové honičské zkoušky - Krásno - 18.-19.11.2017 (08.12.2017)
Klubové lesní zkoušky - Příbor - 28.9.2017 (06.10.2017)
Klubové zkoušky nováčků - Horní Jelení - 2.9.2017 (06.09.2017)
Klubové zkoušky ZVVZ - Blansko - 13.8.2017 (28.08.2017)
Klubové barvářské zkoušky - Malovice - 5.8.2017 (08.08.2017)
Klubové zkoušky vloh - Malovice - 16.4.2017 (25.04.2017)
Klubové honičské zkoušky - Blansko - 26.-27.11.2016 (17.12.2016)
Klubové ZVVZ a barvářské zkoušky - Zlín - 1.-2.10.2016 (10.10.2016)
Klubové zkoušky nováčků - Horní Jelení - 3.9.2016 (02.10.2016)
Klubové barvářské zkoušky - Horní Jelení - 4.9.2016 (27.09.2016)
Klubové barvářské zkoušky - Malovice - 6.8.2016 (09.08.2016)
Klubové zkoušky vloh - Blažovice - 7.5.2016 (01.06.2016)
Klubové zkoušky honičů - Sokolov - 7.-8.11.2015 (26.11.2015)
Klubové zkoušky vloh a podzimní zkoušky - Hostouň - 3.-4.10.2015 (22.10.2015)
Klubové zkoušky nováčků a barvářské zkoušky - Horní Jelení - 5.-6.9.2015 (27.09.2015)
Klubové barvářské zkoušky honičů a barvářské zkoušky - Dětřichov nad Bystřicí - 11.-12.7.2015 (09.08.2015)
Klubové zkoušky vloh - Blažejovice - 9.5.2015 (27.05.2015)
Klubové honičské zkoušky - Vojtíškov - 8.-9.11.2014 (24.11.2014)
Klubové barvářské zkoušky honičů - Strakonice - 18.10.2014 (12.11.2014)
Klubové zkoušky nováčků a barvářské zkoušky - Horní Jelení - 13.-14.9.2014 (08.10.2014)
Klubové barvářské zkoušky honičů a lesní zkoušky - Zlín - 16.-17.8.2014 (26.08.2014)
Klubové barvářské zkoušky - Malovice - 9.8.2014 (12.08.2014)
Klubové zkoušky vloh - Blžovice - 3.5.2014 (10.05.2014)
Klubové zkoušky vloh a pozdzimní zkoušky - Hostouň u Prahy - 28.-29.9.2013 (28.10.2013)
Klubové barvářské zkoušky honičů - Chelčice - 19.10.2013 (22.10.2013)
Pracovní test (Work Test) - Temelín - 13.9.2013 (27.09.2013)
Klubové barvářské zkoušky - Malovice - 10.8.2013 (15.08.2013)
Klubové lesní zkoušky - Šumperk - 2013 (30.07.2013)
MEDZINÁRODNÉ SKÚŠKY TERIÉROV V BRLOHÁRENÍ o tituly Klubový víťaz, CACIT, CACT, CCT, Víťaz Memoriálu F. Semana 2013 - 08.–09.6.2013 Turá Lúka (12.06.2013)
Klubové barvářské zkoušky - Horní Jelení - 12.5.2013 (07.06.2013)
Klubové zkoušky nováčků - Horní Jelení - 11.5.2013 (07.06.2013)
Klubové zkoušky vloh - Brno-venkov - 4.5.2013 (31.05.2013)
Klubové zkoušky honičů - Slezské Rudoltice - 24.-25.11.2012 (16.12.2012)
Klubové honičské zkoušky - Sokolov - 10.-11.11.2012 (15.11.2012)
Klubové lesní zkoušky a barvářské zkoušky - Sokolov - 22.-23.9.2012 (15.11.2012)
Klubové barvářské zkoušky honičů - Zátor - 22.9.2012 (24.10.2012)
Klubové zkoušky nováčků a barvářské zkoušky - Horním Jelení - 8.–9.9.2012 (18.09.2012)
Klubové speciální zkouška z vodní práce - Sokolov - 4.8.2012 (17.08.2012)
Klubové barvářské zkoušky - Malovice - 12.8.2012 (15.08.2012)
Klubové lesní zkoušky - Malovice - 11.8.2012 (15.08.2012)
Klubové barvářské zkoušky honičů - Hudlice - 7.7.2012 (31.07.2012)
Klubové zkoušky vloh - Razlová - 19.5.2012 (29.05.2012)
Klubové zkoušky vloh a podzimní zkoušky - Chodov - 5.5.2012 (12.05.2012)
Klubové honičské zkoušky – Slezské Rudoltice - 26.–27.11.2011 (26.01.2012)
Klubové zkoušky nováčků a barvářské zkoušky - Horní Jelení - 10.-.11.9.2011 (21.11.2011)
Klubové barvářské zkoušky - Třemešná - 29.10.2011 (09.11.2011)
Klubové honičské zkoušky - Sokolov - 5.-6.11.2011 (08.11.2011)
Klubové barvářské zkoušky honičů - Radim - 24.9.2011 (01.11.2011)
Klubové barvářské zkoušky honičů - Hudlice - 9.7.2011 (01.11.2011)
Všestrané zkoušky - Milikovice - 24.–25.9.2011 (30.09.2011)
Klubové lesní zkoušky - Třemešná - 13.8.2011 (22.09.2011)
Klubové zkoušky vloh - Rázová na Bruntálsku - 21.5.2011 (27.06.2011)
Klubové zkoušky vloh a podzimní zkoušky - Sokolov - 7.-8.5.2011 (15.06.2011)
Klubové zkoušky vloh - Netolice - 17.4.2011 (15.06.2011)
Klubové honičské zkoušky - Slezské Rudoltice - 27.-28.11.2010 (19.03.2011)
Klubové honičské zkoušky - Sokolov - 6.-7.11.2010 (15.01.2011)
Klubové barvářské zkoušky honičů - Radim - 25.9.2010 (15.01.2011)
Klubové barvářské zkoušky honičů - Havlovice - 18.9.2010 (15.01.2011)
Klubové lesní zkoušky a barvářské zkoušky - Kroměříž - 11.-12.9.2010 (15.01.2011)
Klubové lesní zkoušky - Třemešná - 14.8.2010 (15.01.2011)
Klubové zkoušky nováčků a barvářské zkoušky - Horní Jelení - 4.-5.9.2010 (03.11.2010)
Klubové barvářské zkoušky honičů - Hudlice - 17.7.2010 (14.08.2010)
Klubové zkoušky vloh - Bruntál - 15.5.2010 (15.06.2010)
Klubové zkoušky vloh a podzimní zkoušky - Sokolovsko - 8.-9.5.2010 (14.05.2010)
Klubové zkoušky nováčků a barvářské zkoušky - Horní Jelení - 5.-6.9.2009 (26.01.2010)
Klubové honičské zkoušky - Slezské Rudoltice - 28.-29.11.2009 (26.01.2010)
Klubové barvářské zkoušky honičů - Radim - 26.9.2009 (26.01.2010)
Klubové lesní zkoušky - Třemešná - 15.8.2009 (26.01.2010)
Klubové speciální zkoušky z vodní práce - Dolní Rychnov - 8.8.2009 (26.01.2010)
Klubové barvářské zkoušky honičů - Těškov - 1.8.2009 (26.01.2010)
Klubové podzimní zkoušky - Sokolovsko - 10.5.2009 (22.01.2010)
VÝSLEDKY PRACOVNÍCH LOVECKÝCH ZKOUŠEK (12.01.2010)

( -sr- | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© KCHF ČR 2018