Dnešní datum: 24. 07. 2019     | Hlavní stránka | Stáhněte si! | Odkazy | Rozšířené vyhledávání       
ORGANIZACE
KONTAKTY
ČLENSTVÍ A POPLATKY
ČLENSKÁ ZÁKLADNA
STANDARD
ZPRAVODAJ KCHF
ŘÁDY A PŘEDPISY
KALENDÁŘ AKCÍ
PŘEČTĚTE SI
KŘIŽOVKY

CHOVATELSTVÍ
CHOV. STANICE
DATABÁZE
KRYCÍ PSI
CHOVNÉ FENY
PLEMENNÁ KNIHA od r. 2009
PLEMENNÁ KNIHA do r. 2009

VÝSTAVY
VÝSLEDKY VÝSTAV
SEZNAM ŠAMPIONŮ
TOP foxterier krásy
Úprava srsti foxteriéra

VÝCVIK
L0VECKÉ ZKOUŠKY
ŠAMPIONI PRÁCE
TOP foxterier výkon
ČLÁNKY K TÉMATU
AGILITY
TOP foxterier sport
OSTATNÍ AKTIVITY
Dovolená s foxteriérem

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek
Videogalerie

Kniha návštěv

Dog trekking
Vydáno dne 28. 12. 2009 (4435 přečtení)



Bez názvu Normální stránka

 

DOG-TREKKING
Co je dog-trekking?
Jsou to závody se psem v přírodě, chůze či běh, většinou na dlouhé tratě několika desítek kilometrů a často s nočním bivakem v přírodě. Psovod si nese na zádech povinnou výbavu pro sebe i svého psa. Povinná výbava obsahuje spacák, karimatku, čelovou svítilnu,jídlo, krmivo, misku a vodu. Výstroj pro dog- trekking je prakticky shodná s výstrojí pro canicross, skijöring, bikejöring či scooter. V příznivých cenách ji vyrábí česká firma Manmat. Základní sestavou pro dog- trekking (i další zmíněné sporty) je obojek, postroj, canicrossová šňůra a canicrossový opasek (bederní pás pro člověka).

Postroj- ideálním postrojem je typ GUARD(ponechávající psovi volnou záď). a to z těchto důvodů: Při těchto kynologick7ch sportech není souvislý tah psa tak výrazný jako při práci v zápřahu. Přesto někteří závodníci používají postroj SLED využívaný zejména v saňovém sportu.

Šňůra- při dog- trekkingu (a ostatních vyjmenovaných sportech) se používají speciální šňůry, které slouží ke spojení postroje psa a opasku závodníka. Šňůra je opatřená amortizérem, který zvyšuje komfort člověka i psa. Spojení mezi nimi je pružné a amortizér tlumí prudší nárazy.

Opasek- bederní pás. Je vyroben z pěnového polyuretanu tvarovaného lisováním. Prolisy ve tvaru vertikálních žeber usnadňují dokonalé přilnutí po obvodu a příčnou tuhost potřebnou k rozložení tahu. Je vyráběn v jedné univerzální velikosti s plným rozsahem regulace. Součástí opasku je tzv. spodní tah, který slouží k rozložení tahu na opasek a hýžďové svaly. Nedochází tak k namáhání bederní páteře jednostranným zatížením. Po pečlivém nastavení spodního tahu je možno ideálně rozložit poměr tažných sil.

Obojky- používají se klasické nestahovací či polostahovací obojky s malým(STANDART) či velkým (POLAR) připínacím okem.

Pravidla dog.trekkingu povolují i pouhé vedení psa na vodítku. Kdo to však myslí s dog- trekkingem vážně, brzy pozná, že se bez kvalitní výstroje pro svého čtyřnohého miláčka neobejde. Navíc pes zacvičený v postroji svému pánovi významně na naročné trati pomůže a vy už na prvním úseku s polomy nebo ve skalnatém terénu oceníme, že máte volné ruce.

Canicross – běh se psem, spíše na kratší tratě Bikejöring – jízda na kole se psem Scooterjöring – jízda na koloběžce se psem Skijöring – běh na lyžích se psem

Závodníci jsou rozděleni do kategorií podle věku a pohlaví(neplatí u dog- trekkingu), ev.podle počtu psů, některé kategorie jsou smíšené (scooterjöring).
text použit z: h
ttp://dalmatian.cz

Více na: www.dogtrekking.info



Související články:
Canisterapie (03.02.2010)
Dogfrisbee (03.02.2010)
Flyball (29.12.2009)
Tanec se psem (28.12.2009)
Záchranářský výcvik (28.12.2009)
Coursing (28.12.2009)

( -in- | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© KCHF ČR 2018