Dnešní datum: 17. 09. 2019     | Hlavní stránka | Stáhněte si! | Odkazy | Rozšířené vyhledávání       
ORGANIZACE
KONTAKTY
ČLENSTVÍ A POPLATKY
ČLENSKÁ ZÁKLADNA
STANDARD
ZPRAVODAJ KCHF
ŘÁDY A PŘEDPISY
KALENDÁŘ AKCÍ
PŘEČTĚTE SI
KŘIŽOVKY

CHOVATELSTVÍ
CHOV. STANICE
DATABÁZE
KRYCÍ PSI
CHOVNÉ FENY
PLEMENNÁ KNIHA od r. 2009
PLEMENNÁ KNIHA do r. 2009

VÝSTAVY
VÝSLEDKY VÝSTAV
SEZNAM ŠAMPIONŮ
TOP foxterier krásy
Úprava srsti foxteriéra

VÝCVIK
L0VECKÉ ZKOUŠKY
ŠAMPIONI PRÁCE
TOP foxterier výkon
ČLÁNKY K TÉMATU
AGILITY
TOP foxterier sport
OSTATNÍ AKTIVITY
Dovolená s foxteriérem

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek
Videogalerie

Kniha návštěv

Agility - co to je
Vydáno dne 25. 12. 2009 (4207 přečtení)Zpravodaj KCHF
Co to je?
Parkurový běh pro psy a jejich páníčky. Tento sport je odvozen od koňského parkůrového skákání a jeho kolébkou je Velká Británie. Parkur je sestaven z různých typů překážek (skokové, tunely, kladina, houpačka, slalom...) a pes je překonává v předem určeném pořadí na volno (bez vodítka i obojku), veden pouze slovními povely a pohybem psovoda. Jako v každém jiném sportu i v gaility se pořádají zkoušky a závody, ve kterých vítězí tým (tj. psovod+pes), který doběhl v nejrychlejším šase a s nejnižším počtem chyb. Ukázky agility je možné často vidět i na větších výstavách psů.
 
Proč cvičit agility a proč právě s foxteriérem?
1. Pracovní náplň pro psa, který z jakéhokoli důvodu nemá možsnot uplatnit své lovecké vlohy. Pro foxe není snad nic horšího než nuda. Pokud není svým páníčekem dostatečně zaměstnaný, najde si zábavu sám a to povětšinou takovou, která se libí pouze jemu. Stává se nelítostným bytovým architektem, nepřítelem sousedů a jejich domácího zvířectva, popořípadě podniká průzkumné expedice do vzdálených krajin.

2.Zlepšení souhry psa a psovoda. Oceníte, že svého psa můžete vypustit na volno i mimo zahradu a ihned vám nezmizí za horizontem. Pohyb bez vodítka není pro psy, kteří běhají agility vzácností. Vytvoříte si pevný partnerský vztah. V agility se jedná o týmovou spolupráci a bez radosti a důvěry z obou stran se běhat nedá. Drilem nic nesvedete. Pozor! Nezaměňovat s "jednou posloucháš ty mě, podruhé já tebe", ten kdo vede, jste vždy vy a ne váš pes.

3. Zlepšení kondice.Přestože se jedná o běh na krátké tratě (100-200 m) časté změny směru pohybu, navádění psa na překážky a vyhýbání se ostatním (překážkám) + slovní povely za běhu rychle zvýší vaší kondici i kapacitu plic.

4. Socializace. Při agility se váš fox setká na cvičišti i při závodech s mnoha dalšími psy všech možných plemen, velkostí i povah a naučí se s nimi vycházet. S některými se bude přátelit a ty ostatní se naučí ignorovat. Parkur na závodech ani zkouškách nebývá zpravidla oharaničen pevně, ale pouze páskou a není tedy možné psa udržet v tomto prostoru jinak, než nadšením pro běh a svojí autoritou.

5. Seberealizace.Pro páníčky, kteří rádi soutěží, se nabízí možnost dosáhnout na mety nejvyšší a stát se třeba i mistry světa. Před několika lety vyhrál velšteriér, tak proč by to příště nemohl být fox. V současné době vládnou této velikostní skupině (kohoutková výška 35-42,99 cm) šeltie, ale těm se naši foxteriéři v rychlosti i obratnosti směle vyrovnají.

 
Jak začít, kde a s čím?
Nejlépe u počítač. Na internetových stránkách např.
www.klubagility.cz nebo www.agility.cz se pokuste vyhledat nejbližší cvičiště, kde se agility zabývají a zajet se tam podívat. Pokud je nejbližší cvičiště přece jenom příliš daleko, začněte na některém z letních výcvikových táborů. Kontakty najdete opět na webových stránkách nebo v časopise Pes přítel člověka. Pokuste se zlákat i další pejskaře ve vašem okolí a založte si vlastní malé cvičiště nebo se dohodněte se služebními kynology a přidružte se k nim (tak jsme to udělali i my). Pořízení překážek není nic složitého pokud máte dostatečné finanční zázemí existují firmy, které vše vyrobí na zakázku (např. www.zk.cz, www.kkzetor.cz ) V opačném případě vám nezbývá než si prostuodvat Řád Klubu agility ČR a alespň některé překážky si vyrobit svépomocí. Pokud ještě nemáte zhola nic, doporučuji začít s "krabicovým programem". Pro nácvik skoků zcela postačí bedýnky od banánů a pár latěk. Podle toho, na kterou stranu krabici postavíte, změníte výšku skoku.
   
Co je vhodné umět, než začnu chodit na cvičiště (a co všichni instruktoři ocení)
Přivolání a s ním související zájem psa o psovoda. Je samozřejmé, že ze cvičiště je zrpvu každý psí nováček vyveden z míry a neví co dříve, je však smutné pokud o svého páníčka nejeví žádný zájem a jeho odchod s ním ani nepohne. Co s tím?
Naučte se svého psa motiovat. K tomu lze báječně využít právě jeho lovecké vlohy. Zaujměte svého psa hrou. Je to jistější metoda než "salámkování". Hladového psa piškotem možná zlákáte, ale zájem sytého může být také jenom velmi vlažný. Většina teriérů se ráda přetahuje a něco honí. Pořiďte si proto hračku, která se dá snadno házet, aportovat a dobře se drží při přetahování (míček na šňůrce, vycpaný pešek, králičí packa...). Mě osobně se nejlépe osvědčila gumová pískací hračka zašitá v kůži s koženým očkem. Při aportování vydává báječné zvuky (asi jako pištící králík). a za poutko se dobře drží při přetahování. Pořiďte si hraček více a nechte zvolit svého psa. Zásadou je, že tuto "nejžádanější" hračku musíte psu učinit vzácnou. Je to vaše hračka a vy ji psu pouze půjčujete. Nikdy mu jí nenechávejte přes den volně k použití, k tomu má jistě jiné (např. kosti z bůvolí kůže).
Naučte svého psa soustředit se na váš pohy a hlas. Pro pohyb opět využijte hračku. No.1. Pohybujte s ní podobně jako toerador s muletou. Těsně před tím, než se pes zakousne s ní ucukněte a změňte směr pohybu. Nezapomeňte však nechat psa vždy vyhrát. Fox se s nadšením zakousne a ulovenou kořist cukáním hlavy zadáví. Pokud si nejste jisti, že vám pes hračku aportuje, nepouštějte šňůrku a vyměňte hračku za něco dobrého k snědku. Soustředění na hlas (intonaci hlasu) cvičte například tak, že psa posadíte a hračku položíte do vzdálenosti na jakou si troufnete (0,5-10m). Tichým hlasem opakujete provel "čekej" tak aby hlas vyvolával napětí. Udržujte se svým psem také neustále kontakt očima. Po určité době dejte změněným tónem hlasu povel uvolňující napětí a vyzývající ke hře "přines, drrrž...., poharajte si s ním a chvalte ho "tak je hodný". Dobu mezi čekáním a hrou musíte odhadnout podle momentální nálady psa. Nesmí trvat příliš dlouho jinak pes o hru ztratí zájem (otupí) nebo vystartuje bez povelu. K odhadu vám velmi dobře poslouží právě oční kontakt. Psa tak trochu "hypnotizujete" a zároveň sledujete, jak se mu chvějí svaly nohou připravené jen jen vyběhnout.

Nezapomínejte psa chválit, chválit a zase chválit. Foxům pochvala zvedá sebevědomí přímo do výšin (stejně jako jejich ocásky). Pamatujte, že většinu chyb při běhu na parkuru má stejně na svědomí psovod.
Nenchte svého psa ani sebe dále zahálet a začněte se hýbat. Na setkání foxů při závodních kláních se těší

Markéta Lavická

       
   

Další zajímavé odkazy na toto téma:

  www.permonik.cz
Nový Svět
http://agilitynovysvet.wz.cz/
OSA Snoopy Dubenec
http://sweb.cz/osasnoopy/
Klub First Mate Narya Praha
OSA Vosa Ostrava
 

   
   
       
   

 
Pokud máte nějaké dálší nápady jak vylepšit tuto stránku PIŠTE!
Víte-li o zajímavých "agility stránkách", kde pracují s foxteriéry, napište nám, rádi přidáme odkaz!
 

agility v zimě

   
   


Související články:
1. Mistrovství foxteriérů v Agility 4.8.2013 (09.09.2013)
Foxteriér a agility (22.04.2010)

( -mz- | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© KCHF ČR 2018