První KZH KCHF ČR 9. - 10. 11. 2002

 

Na začátku byla myšlenka v hlavě pana Bohuslava Papeže a posléze více než rok mravenčí práce, kterou s urputnou vytrvalostí a důsledností za pomoci dalších lidí dokázal dotáhnout až k úspěšným klubovým zkouškám honičů KCHF ČR pořádaných OMS Sokolov v Městských lesích Loket za rozhodování spravedlivého sboru rozhodčích delegovaných ČMMJ.

         Celá akce začala v pátek 8.11. srazem účastníků na farmě Arnika v Horním Slavkově. Zde nás vítal vrchní rozhodčí pan Bejček, šéf Arniky pan Klein a především pan Papež, který dokončoval práce v kuchyni, aby bylo po celý víkend postaráno o naše vyhladovělé žaludky. Jenom pro zajímavost uvádím, co jsme měli na celý víkend přichystáno pro naše mlsné jazýčky: zabijačkovou a kuřecí polévku, světlou  a černou tlačenku, jaternice, jelítka, klobásky, kuřecí roládu, guláš, vepřové plátky na slanině a cibuli. Mohu říci, že veškeré pokrmy byly nejen ve více než dostatečném množství, ale především vynikající chuti.

         V sobotu v 8,30 po veterinární prohlídce a rozlosování osmi účastníků oficiálně zahájil   zkoušky ředitel Městských lesů Loket na nádvoří hradu Loket, který se nachází v krásném a malebném městečku. Vrchní rozhodčí pan František Bejček představil sbor rozhodčích, pány Jaromíra Kaňku, Oldřicha Lišku, Josefa Ottu a ing. Milana Sprátka.  Po oficiálním zahájení jsme se všichni odebrali  do prostoru Městských lesů Loket k praktickému přezkoušení jednotlivých pejsků

z předepsaných disciplín.

         První disciplínou byl společný hon a po zastoupení leče začala řada vůdců společně s rozhodčími protlačovat stanovenou leč. Po krátké chvíli se začal postupně ozývat štěkot psů a zanedlouho i první výstřely. Leč byla obrovská, v těžkém terénu, ale dobře zazvěřená černou a sičí zvěří, takže všichni zúčastnění psi měli možnost prokázat, co mají po předcích, jak se říká v krvi, a co se v předcházejícím období od svých cvičitelů naučili. Po skončení leče následovala disciplína, klid na stanovišti a i při této disciplíně bylo vidět, že naši svěřenci jsou dobře připraveni.

         Následovala svačina a krátké ohřátí u ohníčku, protože jsme všichni byli náležitě provlhlí

po vytrvalém dešti. Poté proběhly drobné disciplíny odložení a ohrádka. Mimochodem i divočáka z malého selátka vychoval pan Papež doma, aby bylo na čem zkoušet ochotu na černou. Nyní jsem si začal vlastně uvědomovat, jakou úroveň zkoušek se svým pejskem absolvuji a začala se dostavovat nervozita. Oficiální část prvního dne úspěšně skončila, vrchní rozhodčí zhodnotil průběh celého dne a popřál všem mnoho úspěchů do druhého dne. Po převlečení do suchého oblečení byla volná zábava v kubu farmy Arnika již s výše uvedenými pochoutkami. Byl to opravdu pěkný večer v příjemném prostředí s dobrým jídlem i pitím a hlavně bezvadná parta lidí se společnými zájmy. Došlo k utvrzení přátelství, výměně zkušeností, byl to prima večer.

         Ráno jsme odjížděli do honitby k dokončení zbývajících disciplin s náležitým třesem v kolenech a v očekávání věcí příštích. Na dosled černé zvěře a chování u kusu jsem šel jako poslední a to už se mnou chlad a nervozita tolik lomcovaly, že jsem nebyl schopen Juryho ani bez problémů přivázat na barvářský obojek. Musel to na mě být pohled. Pejsek to asi vycítil a já jsem

na dvanáctimetrové šňůře (kratší jsem v začátcích nesehnal a krátit mi ji bylo líto),  jenom vlál až k místu vypuštění a zbytek už perfektně dokončil bez mého strhávání. Vyznamenáním pro mně bylo to, že rozhodčí práci Juryho ohodnotili jako nejlepšího ve skupině. Následovala poslední disciplína vodění na řemeni. To již nervozita pomalu opadávala, už jsem věřil, že všechno dotáhneme

do úspěšného konce.

         Po vyhodnocení výsledků rozhodčími při slavnostním nástupu vyhlásil vrchní rozhodčí oficiální výsledky a vyjádřil upřímný obdiv k našim plemenům, jaký dokázala udělat za poslední období ohromný pokrok v prokazování pracovních schopností. Při této příležitosti výcvikář KCHF ČR pan Pavel Horák jménem klubu poděkoval Městským lesům Loket

za propůjčení krásné a dobře zazvěřené honitby, sboru rozhodčích za korektní posuzování, vůdcům za sportovní přístup a vystupování, panu Kleinovi za vytvořené zázemí, panu Papežovi a jeho bratrovi za přípravu celé akce, za výrobu diplomů včetně fotografické dokumentace a věcné dary. Při předávání soudcovských tabulek, průkazů psů o vykonané zkoušce a barevných diplomů s fotografií hradu Loket a každého vůdce vrchním rozhodčím zástupce klubu předával za klub pěkný korbelík s hlavou divočáka a nápisem 1. KZH KCHF ČR Loket, za chovatelskou stanici Steibach Terry krásné bolo a na počítači amatérsky vyrobený třináctilistý barevný kalendář.

         Závěrem musím konstatovat, že během akce jsem nezaznamenal žádný výstřelek proti pravidlům, žádné výhrady ze strany vůdců, žádné výhrady ze strany rozhodčích na chování vůdců, korony ani organizátorů. Jediné, co mohlo být alespoň trochu lepší, bylo počasí, ale pořád ještě nedokážeme poručit větru dešti a v listopadu musíme počítat s tím, že nebude slunečno a 15°C. Pro mě osobně to byl velký zážitek, na který budu určitě hodně dlouho vzpomínat a ostatní pejskařské akce budu s touto srovnávat.

 

 

Výsledky tak jak si je pamatuji:

 

1) Jaroslav Adámek            1.c. CACT     diviačar         Gordon Tajfun                   drsný pes     

2) Eduard Galia                  1.c. res.CACT diviačar         Idea Tajfun                      fena drsná    

3) Ing. Vladimír Dejmek       1.c.             diviačar         Afra v.d. Lichteneiche        fena hladká   

4) Radovan Blažej              1.c.                                Bril ze Šilfova dolu             pes hladký    

5) Ladislav Osvald              2.c.                                Karina ze Skupečské vinice fena hladká   

6) Vítězslav Chvojsík          2.c.                                Dor ze Slupné                   pes drsný     

7) Jaroslav Adamec            2.c.                                Jury v. Jemchen                pes hladký    

8) Bohuslav Papež             3.c.                                Corra Steibach terry           fena drsná    

 

Takto jsem viděl celou akci já očima jednoho z vůdců a předem se omlouvám

za případné nepřesnosti.

 

Jaroslav Adamec vůdce Juryho v. Jemchen

        

        

FOTOGALERIE
(pro zvětšení klikněte na obrázek / CLICK ON THE PICTURE)