Klubové honičské zkoušky - Blansko - 26.-27.11.2016

Autor: -id- (ivad@tone.cz), Téma: Články výcvik
Vydáno dne 17. 12. 2016 (1278 přečtení)
Memoriál Miloše Doubka

Dne 26.-27.11.2016 se uskutečnily Klubové honičské zkoušky KCHF a KCHT při okresním mysliveckém spolku Blansko. Tyto náročné zkoušky byly situovány do honitby ŠLP Křtiny Masarykův les o výměře téměř 9000 hektarů.

Zahájení i ukončení zkoušek proběhlo na krásném zámku ve Křtinách, který taktéž patří ŠLP Křtiny. Zkoušky zahájil správce zkoušek ing. Martin Zouhar za ŠLP Křtiny, taktéž všechny přivítal předseda OMS Blansko JUDr. Jiří Kšica, který předal slovo vrchnímu rozhodčímu, kterým byl Ing. Ivo Klouda. Dále posuzovali předseda KK OMS Blansko Václav Kučera, Monika Illová, Ing. Jaroslav Horský, Jana Pořízková, Josef Tomek a Dalibor Smékal.

Po zahájení, rozlosování a vydané potřebné administrativě jsme odjeli do honitby k naháňce, kterou měl ŠLP výborně zorganizovanou, jak počtem střelců tak i trubačů. Na zkoušky bylo přihlášeno celkem deset psů z toho 6 foxteriérů hladkosrstých, 2 border teriéři, 1 jagteriér a 1 rakouský krátkosrstý honič. Protože byly nachystány dvě rozsáhlé leče a OMS Blansko výrazně nešetřil a pozval dohromady sedm rozhodčích, tak nastoupilo všech deset psů do obou lečí. V obou lečích se vyskytoval dostatek černé zvěře a mufloní zvěře a byly vidět i lišky.

Výkon psů v první leči až na pár chvil byl spíše podprůměrný. Ve druhé leči už to bylo lepší. Bylo nakonec uloveno 8 kusů černé zvěře a jedna muflonka. Co se týče výřadu, byl velmi slušný, ale ještě zbylo dost zvěře, která nebyla ze strany psů dostatečně vytlačena z lečí. Po výřadu, který byl výborně organizován dle mysliveckých poct a tradic se první den ještě odzkoušelo chování na stanovišti a odložení. Po prvním dni do dalších bojů neprošel krátkosrstý rakouský honič a jeden foxteriér, tito psi jevili o práci v leči minimální zájem.

Druhý den po nástupu na zámku se zkoušely disciplíny ochota na černou, vodění, stopa, chování u kusu černé zvěře. Druhý den byl osudný pro dva psy, kdy jagteriér při poslední disciplíně chování u kusu černé zvěře dal přednost nahánění a vydal se delší dobu nahánět a pro foxteriéra, který nám čtyřikrát sešel ze stopy a byl hodnocen známkou 0. Celkem dokončilo 6 psů ve III. ceně. Co k tomuto dodat. Byly vidět i pěkné výkony do kterých promluvila nedocvičenost z výcvikových disciplín a obráceně, kdy výkony u odložení a vodění byly výborné, tak to už při praktické naháňce zase úplně nešlapalo. Celkové výsledky viz tabulka.

I když výsledky nebyly zcela ohromující, musím vůdcům poděkovat za jejich myslivecké chování a vystupování.

Děkujeme hlavně ŠLP Křtiny - ing. Martinu Zouharovi, OMS Blansko za výbornou přípravu zkoušek, administrativu a vstřícnost.

Taktéž děkujeme sponzorům ŠLP Křtiny, OMS Blansko, Jihomoravskému sdružení pro přírodu a myslivost a firmě Delikan za hodnotné ceny (pro vůdce i rozhodčí).

Dalibor Smékal