Klubové barvářské zkoušky honičů a lesní zkoušky - Zlín - 16.-17.8.2014

Autor: -vh- (hutecka@seznam.cz), Téma: Články výcvik
Vydáno dne 26. 08. 2014 (1232 přečtení)

HTML Online Editor Sample

Klubové barvářské zkoušky honičů 16.8.2014

 

Ve dnech 16.-17. srpna uspořádal Klub chovatelů foxteriérů ČR, Klub chovatelů teriérů ČR ve spolupráci s OMS Zlín Klubové barvářské zkoušky honičů a Klubové lesní zkoušky v honitbě Mysliveckého sdružení Vrchovina Hvozdná. V propozicích bylo uvedeno, že psi budou zkoušeni dle Zkušebního řádu platného od 1.4.2014. Na zkouškách bylo možné zadat čekatelství národního šampionátu práce (CACT), čekatelství klubových šampionátů práce (CT a CCT).
V sobotu 16. srpna nastoupilo ke Klubovým barvářským zkouškám honičů šest psů plemen foxteriér hladkosrstý, foxteriér drsnosrstý, borderteriér a polský honič. Delegovaný sbor rozhodčích v čele s vrchním rozhodčím Ing. Jaroslavem Šarmanem pracoval ve složení Leopold Šenkeřík a Ing. Pavel Zuzaník. Po rozlosování a zahájení zkoušek vůdci i korona odjeli do prostoru zkoušek. Uměle založené šlapané nepobarvené stopy byly vytyčeny v rovinatém a přehledném terénu bez vyššího podrostu. Ideální podmínky pro práci psů i posuzování rozhodčích. Vítězkou klubových barvářských zkoušek honičů byla vyhlášena foxteriérka hladkosrstá Lambáda od Hombreho, vedená Ing. Luďkem Francem. Zkoušky absolvovala v I. ceně s oceněním tituly CACT a CT. Na druhém místě ve II. ceně skončila Dashenka z Benkovského kopce (majitel Jakub Klabačka, vůdce Lenka Pokorná). Vynikající chuťovou práci fenky bohužel zkazilo její zaváhání při vodění na řemeni. Třetí v pořadí také ve II. ceně skončil Vasco Super pride (majitel a vůdce Jan Pavelka). Nejlepší výkon na stopě předvedl pes polského honiče Dzik z Beskidskego dvora, který sice nemohl soupeřit s teriéry, nicméně předvedl typickou práci honiče. Dva psi byli svými vůdci bohužel odvoláni pro jejich indispozici.
Klubové lesní zkoušky 17.8.2014
Pět účastníků sobotního klání, doplněných o tři nové tváře, nastoupilo v plném očekávání zvládnutí Klubových lesních zkoušek v neděli 17. srpna 2014. Tentokrát již se jednalo pouze o plemena teriérů. Zkoušky posuzoval sbor rozhodčích vedený Daliborem Smékalem ve složení: Jan Martoni, Jiří Jelínek, Ing. Jaroslav Šarman a Ing. Vladimír Hutěčka. Lesní zkoušky jsou zařazeny mezi zkoušky vyššího typu, což klade i na psy velké nároky. Ideální počasí i vhodně vybrané lokality lesních úseků v honitbě umožnily, aby vůdci naplno předvedli um svých svěřenců.


Krátce se zmíním o nových zkušebních řádech. Posuzování podle nich umožňuje vůdcům, aby se psy nacvičili a předvedli disciplíny, které dříve nemohli (šoulačku nebo vodění volně). Vyšší náročnost jmenovaných disciplín zhodnocuje i jejich vyšší koeficient. Zaznamenáno bylo zpřísnění limitních známek, kdy například pro I. cenu je vyžadováno získat z disciplíny nahánění známku alespoň 3. I když šoulačku nebo vodění volně nám vůdci se svými psy nepředvedli, byly k vidění kvalitní výkony. Naprosto samostatnou a přesnou práci na barvě předvedl borderteriér Brit Benvlad. Ve výcvikových disciplínách bylo ukázkové „následování volně“ vykonáno hladkosrstou foxteriérkou Larrou od Štěpánského rybníka. Výborné nahánění a slídění předvedla drsnosrstá foxteriérka Baxi z Benkovského kopce, standardní hlasitost na stopě pak fena stejného plemene Dashenka z Benkovského kopce.
Zkoušky ve výsledku absolvovali úspěšně všichni účastníci (dva skončili v I. ceně a šest ve II. ceně). Vítězem Klubových lesních zkoušek v I. ceně s tituly CACT a CT se stala drsnosrstá Baxi z Benkovského kopce (majitel a vůdce Roman Poštulka). Druhou v pořadí v I. ceně s tituly CACT a CT byla vrchním rozhodčím vyhlášena hladkosrstá Lambáda od Hombreho (majitel a vůdce Ing. Luďek Franc). Lambáda za jeden víkend úspěšně splnila podmínky pro udělení „Klubového šampiona práce KCHF ČR“ a byla oceněna pohárem pro celkového vítěze KBZH a KLZ.Na závěr bych rád poděkoval všem, kteří mi s přípravou této vrcholné pracovní akce pomáhali. Pochopitelně dík největší patří členům MS Vrchovina Hvozdná za pronájem honitby, lovecké chaty i výborné zajištění občerstvení po celý víkend. Zvláštní dík patří pánům Janu Martonimu, Janu Kučerovi, Leopoldu Šenkeříkovi, Jaroslavovi Šarmanovi, Ladislavu Ujčíkovi, Daliborovi Smékalovi a slečně Evě Mackovíkové. Hodnotné věcné ceny věnoval DELIKAN – výrobce krmiv.


Díky Vám všem !


Ing. Vladimír Hutěčka