Klubové barvářské zkoušky honičů - Hudlice - 7.7.2012

Autor: -sr- (arkona@seznam.cz), Téma: Články výcvik
Vydáno dne 31. 07. 2012 (1848 přečtení)


Barvářské zkoušky honičů konané dne 7

Barvářské zkoušky honičů konané dne 7. července 2012 v Hudlicích na Berounsku

 

Letos již potřetí se konaly BZH v berounském regionu. Sraz byl na myslivecké chatě v Hudlicích, a jak je zde zvykem, nechybělo vřelé  přijetí s nezbytným občerstvením, zejména napečenými ovocnými koláči a ostatními dobrotami. Den se zdál být příznivý a po noční bouřce se vyjasnilo a svítilo slunce, ale přesto při nadměrné vlhkosti to v lese vypadalo spíše jako v pralese, a tak mnozí účastníci radši volili pouze trička než kompletní ústroj. Ke klubovým zkouškám se přihlásilo v termínu uzávěrky 6 foxteriérů (3 FXD, 3 FXH). Zároveň s našimi zkouškami probíhaly zkoušky OMS Beroun, kde běželo 10 psů (z toho 2 FXH).

Jak již jsem popisoval soutěžní podmínky v předchozím ročníku, tak i letos tomu nebylo jinak. Při zakládání stop se zvedala zvěř,  a tak podmínky na stopách byly o to těžší. Práce na stopách se losovaly před každou stopou. O kvalitách a přípravy psů svědčilo i to, že byl nahlášen oznamovač. V tomto okamžiku se již rýsoval I favorit, ale také ostatní psi na tom nebyli špatně. První stopu šel Imhotep za 4, druhou Iron za 3, třetí Aika za 4 (práce byla celkem přesná, ale poněkud příliš razantní), čtvrtou Elton jako oznamovač za 3, bohužel vůdce neměl dost důvěry ve svého psa a ze stopy jej strhl v podstatě před ložem, jinak po vypuštění pes provedl oznámení na brinxl. Nejlepší práci předvedl Jerry na páté stopě, kterou vypracoval ve volném tempu s maximálním soustředěním a přesností. Poslední stopu šla Aida, která pracovala dosti překotně s množstvím chyb a byla celkem třikrát opravena, a tak stopu nakonec absolvovala za 1. Tímto výsledkem se šance favoritů srovnali a pokračovalo se disciplínou vyhledání a chování u střelené černé zvěře, zde hodnocení v pěti případech za 4 a v jednom za 1. Ostatní disciplíny probíhaly již v uvolněnějším tempu a o celkové vítěztví bojovala trojice chovných jedinců: Imhotep šel při vodění na řemeni, Jerry volně za 4 a Aika volně za 3, fena šla poměrně razantně vedle levé nohy vůdce, tudíž se stalo, že jej předcházela. Jelikož poslední disciplína odložení nepřinesla již žádný výkonnostní propad, neboť všichni odložili volně za 4, a tak vítězem se stal Jerry od Žluté skály s konečným výsledkem 244 bodů.

 

Celkové pořadí zkoušek

1 - vodění, 2 - odložení, 3 - dosled černé a vysoké zvěře na přirozené nebo uměle založené barvě, 4 - chování u střelené zvěře, 5 - poslušnost

 

Poř.

Jméno psa

1

2

3

4

5

Celkem

Cena

Poznámka

Jméno vůdce

1.

Jerry od Žluté skály

4

4

4

4

4

244 b.

I. cena, CACT

klubová, CT, Vítěz zkoušek

Richard Goby

2.

Aika Vives Bohemia

3

4

4

4

4

241 b.

I. cena, CACT

klubová, CT

Jan Šlosar

3.

Imhotep od Štěpánského rybníka

4

4

4

4

4

236 b.

I. cena, Res.CACT

klubová

MVDr. Andrea Froňková

4.

Elton Bohemia Kent

4

4

3

4

4

236 b.

I. cena

klubová, oznamovač, chybí chvonost

Jiří Mareš

5.

Iron z Úsovska

4

4

3

1

4

176 b.

III. cena

chování u kusu 1

Klára Placatková

6.

Aida z Bošilecké bašty

3

4

1

4

4

145 b.

III. cena

klubová, stopa 1

Václav Sekera

 

Účastníci zkoušek OMS Beroun

 

Poř.

Jméno psa

1

2

3

4

5

Celkem

Cena

Poznámka

Jméno vůdce

1.

Cezar z Habrového revíru

4

3

4

3

4

203 b.

I. cena

 

Larry Lewis

2.

Cyr z Habrového revíru

4

4

3

3

4

176 b.

II. cena

 

Martin Paštyka

 

Osobně se domnívám,že zkoušky proběhly za poměrně těžkých podmínek a všichni psi prokázali dobrou přípravu na tuto soutěž a jedinci, kteří obdrželi čekatelství si jej plně zasloužili. Pes Jerry na těchto zkouškách získal druhé čekatelství klubového šampiona, a tím splnil podmínky pro udělení titulu „Klubového šampiona práce“. Blahopřeji a děkuji i ostatním účastníkům těchto klubových zkoušek za korektní a sportovní vystupování. Samozřejmě, že poděkování patří i pořádajícímu MS Otročíněves a jejich nemalý přínos lovecké kynologii, rozhodčím Jiřímu Beránkovi, Bohuslavu Papežovi a vrchnímu Ivanu Petrbokovi.

 

Zprávu zaznamenal Bohuslav Papež, výcvikář KCHF ČR

 

Foto: