Klubové barvářské zkoušky honičů - Hudlice - 9.7.2011

Autor: -sr- (arkona@seznam.cz), Téma: Články výcvik
Vydáno dne 01. 11. 2011 (1567 přečtení)


Klubové barvářské zkoušky honičů v Berouně konaných 9

Klubové barvářské zkoušky honičů na Berounsku

Tak jako vloni i letos proběhly první klubové barvářské zkoušky honičů na Berounsku. V sobotu 9. července jsme se sešli na myslivecké chatě v Hudlicích již v 8 hodin ráno. Po občerstvení a krátké administrativě došlo na nástup a rozlosování. Zkoušky absolvovali čtyři hladkosrstí a dva drsnosrstí foxteriéři. Jejich výkony posuzovali rozhodčí Jan Neubauer a Martin Petráň, osobně jsem na ně dohlížel ve funkci vrchního rozhodčího. Počasí toho dne bylo velice teplé, v průběhu dne bylo též dosti dusno.

Bez zbytečných okolků nastupovali jednotliví soutěžící k práci na stopách, všem dopadla velmi dobře. Poté následovalo vyhledání a chování u střelené černé zvěře. Během této disciplíny odvedli zástupci obou našich plemen obdivuhodnou práci. Divočáka odloženého na poměrně velkou vzdálenost spolehlivě vyhledali a všichni proto byli ohodnoceni známkou 4. Dvě fenky – jedna hladkosrstá a jedna drsnosrstá – navíc u divočáka zahlásily, takže se rýsoval vítěz zkoušek. Nakonec to v samém závěru dopadlo trochu jinak, o pořadí a celkovém vítězi rozhodly drobné disciplíny. Psi byli na tyto klubovky velmi dobře připraveni, o čemž svědčí výsledky s vysokým bodovým hodnocením.

Mohu jenom konstatovat, že naši vůdci věnovali přípravě na zkoušky mnoho času, který se odrazil v dosažených cenách. Rozhodčí posuzovali přesně podle ustanovení zkušebního řádu, a tudíž nebyl ani důvod k jakýmkoliv námitkám ze strany vůdců. Ostatně si myslím, že se plně soustředili na výkony svých svěřenců, které prožívali s určitou nervozitou. Za svoji osobu mohu s potěšením říci, že co do předvedených výkonů to po PZ na Sokolovsku byly druhé zkoušky, které se v letošním roce mohou právem zařadit mezi ty velice úspěšné a velmi dobře propagující obě plemena foxteriéra.

Několik slov k samotné přípravě zkoušek. Celou akci zajišťoval člen našeho Klubu Jirka Beránek, patří mu za to poděkování. Podařilo se mu zabezpečit revír, jenž svoji náročností plně vyhovoval „CACTovým“ zkouškám a splňoval veškeré požadavky pro konání podobných akcí. Myslivecké sdružení, které pro nás připravilo občerstvení včetně ranních dortíků a jiných dobrot si též zaslouží pochvalu a poděkování. Do takových míst se pak člověk kvůli přátelské atmosféře rád vrací a má pocit, že je mezi svými. Ještě jednou děkuji všem, kteří se na této akci podíleli.

V samém závěru zkoušek nechyběla dramatičnost a nikdo do poslední chvíle netušil, kdo bude vítězem. Ještě v lese jsem se domníval, že jím bude hladkosrstá fenka Irra. Netušil jsem však, že obdržela „3“ z vodění na volno, takže jí v konečném součtu scházely dva body na vítězku. Kompletní výsledky zkoušek viz přiložená tabulka.

Bohuslav Papež, výcvikář Klubu

 

Pořadí

Jméno psa

Vůdce

Body

Cena

Poznámka

1.

FXD  Catty Concord from Zliv

Klára Placatková       

245

I.

Vítězka zkoušek, CACT, CT + 1 bod za hlasitost

2.

FXH  Cora z Habrového revíru      

Jiří Beránek               

244

I.

CACT, CT

3.

FXH Irra od Štěpánského rybníka

Ing. Vít Kleinhampl

243

I.

res. CACT + 2 body za hlasitost

4.

FXD Šagan z Lankače 

Roman Kos     

214

I.

res. CACT, chovný pes

5.

FXH Iros od Štěpánského rybníka

Jan Jirásek 

214

I.

 

6.

FXH Opoker z Rozkvetlé doliny

Jiří Beránek               

215

II.

vodění na řemeni 3