Klubové zkoušky vloh a podzimní zkoušky - Sokolov - 7.-8.5.2011

Autor: -sr- (arkona@seznam.cz), Téma: Články výcvik
Vydáno dne 15. 06. 2011 (1592 přečtení)


Slovo výcvikáře

 

Květnový víkend na Sokolovsku aneb Zkoušky vloh a Podzimní zkoušky

konané ve dnech 7. - 8. května 2011

Zkoušky vloh byly pořádány jako druhé klubové zkoušky v letošním roce za velmi pěkného slunného a teplého počasí. Ve srovnání s prvními zkouškami v Malovicích, kde převažovali jedinci s chovné stanice od Rytíře Malovce, tak zde to byla stanice od Štěpánského rybníka, která byla zastoupena čtyřmi jedinci z celkového počtu šesti psů, což představuje takřka 67% z předvedených psů. Ve srovnání s Malovicemi, zde bylo více krytu a každý pes měl možnost kontaktu s živou zvěří, ať již srnčí nebo zaječí, kterou museli vyslídit a své vlohy, které projevovali, měli poněkud ztížené nepřehledným terénem. Zvláště zde vynikala hlasitost a držení stopy živé zvěře. Psi, kteří měli slabší slídění, byli po zásluze i hodnoceni sníženou klasifikací. I přes některé nedostatky přesto všech 6 jedinců došlo v prvních cenách.

Ve startovním poli byly tři vůdkyně, což vidím jako pozitivní trend, protože i ženy se zapojují do výcviku v lovecké kynologii. Po ukončení zkoušek první tři psi obdrželi malé poháry s logem zkoušek a samozřejmě pro všechny účastníky doporučení k dalšímu výcviku a účasti na vyšších zkouškách.

Druhý den za stejného počasí pokračovali podzimní zkoušky. Bohužel účast na tomto typu zkoušek byla nízká, a tak startovali pouze tři psi, ale co se výkonu týká, tak to nemělo chybu. Mohu s klidným svědomím říci, že naši foxlíci opět zazářili a zastínili svými výkony ohaře, kteří měli souběžně též PZ. Toto bylo vidět zejména na aportech, kde zvěř byla uchopena na jeden úchop a přímočaře nesena k vůdci. I když pes předal s usednutím, ale obešel vůdce, byl za tuto chybu penalizován, a tak u dvou FXH při dohledávce pernaté byla známka za 3.

Za zmínku stojí účast našeho zahraničního člena p. Jürgena Eisenkolba, který vedl FXD Carry vom Winterhorn, který se po zásluze stal i vítězem zkoušek. Chtěl bych se zde podělit o některé zážitky při výkonu tohoto psa. Pes měl vynikající slídění, při kterém našel a zahlásil tlupu černé zvěře, kterou v zálehu hlasitě obíhal (jednalo se přibližně o 15 kusů této zvěře). Na pokyn rozhodčího vůdce psa odvolal a pokračovalo se dále ve slídění. Pes narazil na stopu srnčí zvěře, kterou bez problému hlasitě sledoval. Pes prokázal výborné aporty i když z vlečky obdržel známku 3 v podstatě za vizuální povel, který byl proveden rozpažením a připažením paží vůdce. Přece jenom jsou to zkoušky se zadáním čekatelství národního šampiona a tak k nim i rozhodčí přistupovali.

Dále bych se chtěl zmínit i o dalších zajímavostech, a to byla vlečka s poněkud větším králíkem než je obvyklé, toto předvedl Udin Steinbach Terry a rovněž předvedl výborný klid po ráně u vody, kdy z daunu až na povel šel do vody pro kachnu. Bylo to velmi poučné zejména pro koronu, kterou z větší části tvořili adepti mysliveckého kurzu a mohli si udělat srovnání u jednotlivých plemen. Společně s foxlíky běželi anglický kokršpaněl a labrador. Těžko se tyto události dají vyjádřit slovy, neboť pouze optický pohled je ten jedinečný zážitek, který si každý uchová v paměti a který se vybaví při každé vzpomínce na tyto akce.

Pokud se týká zvěře tak kromě zmíněných divočáků zde byla opět zvěř srnčí a poměrně dost zajíců, přece jenom honcování této zvěře bylo v našem případě velmi užitečné, neboť zajíci byli vidět snad všade, kam se člověk podíval, a to jsme byli ve stejném místě jako při ZV. Po ukončení a vyhodnocení zkoušek byl předán diplom včetně zápisu do PP Klubového šampiona práce Jürgenovi Eisenkolbovi na jeho Carryho, mimochodem vítězem HZ v roce 2009.

Dále bych se chtěl zmínit a zároveň poděkovat MS Lomy Chodov, které nám umožňuje konat zkoušky v jejich honitbách již po několik let. Zároveň i rozhodčím, kteří posuzovali jak vlohy, tak i podzimky. Jsou to pánové: Jan Neubauer a Martin Petráň, oba z OMS Příbram.

Přehled výsledků ZV

1.  FXH Imhotep od Štěpánského rybníka, MVDr.Froňková Andrea, 188 b. I. c. Vítěz zkoušek

2.  FXH Irra od Štěpánského rybníka, Ing. Kleinhampl Vít, 180 b. I. c.

3.  FXH Jorry od Štěpánského rybníka, Ing. Kleinhampl Vít, 180 b.I. c.

4.  FXH Brit z Úsovska, Demel Petr,  149 b.I. c.

5.  FXH Babetka od Hrubého lesa, Bohunová Pavlína, 149 b. I. c.

6.  FXH Chilli od Štěpánského rybníka, Pokorná Vladimíra, 134 b. I. c.

Foto:

 

Přehled výsledků PZ

1.  FXD  Carry vom Winterhorn , Eisenkolb Jürgen, 266 b. I.c. Vítěz zk.,CACT,CT

2.  FXH  Udin Steinbach Terry, Papež Bohuslav,  218 b. I.c. CACT,CT

3.  FXH  Brit z Úsovska , Demel Petr , 211 b. I.c.  R-CACT

Foto:

 

Na úplný závěr bych si chtěl nechat poděkování všem těm, kteří se aktivně účastní našich klubových zkoušek a všem, kteří se svými foxteriéry aktivně cvičí a účastní se zkoušek

ve svém okolí. Je to jediný způsob, jak ukázat, že naše plemena jsou vhodná pro široké využití v myslivecké praxi. Uvědomme si, že mnoho myslivců například hladkosrstého foxteriéra nedokáže zařadit do teriérů, natož určit o jaké plemeno jde.

S poděkováním a pozdravem „Myslivecké kynologii zdar“          

 

Bohuslav Papež

výcvikář KCHF ČR