Klubové honičské zkoušky - Slezské Rudoltice - 27.-28.11.2010

Autor: -sr- (arkona@seznam.cz), Téma: Články výcvik
Vydáno dne 19. 03. 2011 (2191 přečtení)


Klubové honičské zkoušky na Bruntálsku

 

Druhé Klubové honičské zkoušky v r. 2010 se opět konaly ve Slezských Rudolticích na Bruntálsku a to ve dnech 27. a 28. listopadu.  Pořádal je společně Klub chovatelů foxteriérů ČR a Klub chovatelů alpského brakýře jezevčíkovitého pod záštitou Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Bruntál. Ke zkouškám nastoupilo šest brakýřů, tři foxteriéři hladkosrstí, dva drsnosrstí a pro doplnění počtu byl přibrán jeden jezevčík drsnosrstý standardní. Vůdci hladkosrstých foxteriérů přijeli z okresu Nový Jičín, vůdci drsnosrstých z okresu Olomouc.

 

Sraz účastníků byl v 8 hodin ráno v kulturním domě ve Slezských Rudolticích. Po nezbytné administrativě zahájil zkoušky jejich ředitel Valtr Jírovec. Poté Jiří Kavan seznámil všechny přítomné s průběhem zkoušek a jejich organizací a předal slovo vrchnímu rozhodčímu Karlu Vaškujovi, který vůdcům zopakoval, co se od nich a jejich svěřenců očekává.

Všichni vyrazili do honitby podle plánu, avšak vzápětí se kousek za cedulí označující obec Slezké Rudoltice začala tvořit kolona aut. Důvodem zpomalení jízdy byla neobvyklá situace: asi ve vzdálenosti 30 metrů od silnice běželo v poli v řadě za sebou 25 divočáků! Pěkné přivítání v honitbě a známka o tom, že zvěře bude dostatek. Někteří ale měli trochu obavy z toho, jestli po této přehlídce zůstala ještě nějaká zvěř i v lečích.

První leč začala dobře, takže obavy byly neopodstatněné. Hned po vstupu do ní psi narazili na tři kusy jelení zvěře. Při postupování dál rozsáhlou lečí probíhalo mnoho srnčí zvěře, v její druhé polovině se objevilo asi 40 divočáků. Všichni psi až na jednoho brakýře pracovali v leči ukázkově, na výloži leželo šest kusů černé zvěře a jeden kolouch. I druhá leč začala zajímavě. Při zastupování střelců z lesa vyběhla skupinka selat bez bachyně, ale jak zbystřila pohyb, hned se vrátila zpět. A opět se psi mohli plně projevit při práci na černou, které bylo všude hojně, nemluvě o zvěři srnčí a daňčí. Za zmínku stojí práce dvou drsnosrstých foxteriérů, kteří prokázali, že dávají přednost černé zvěři před ostatní. Vůdce jednoho z nich, Dara od Mafiho, s jeho pomocí ulovil divočáka. Výsledkem druhé leče bylo sedm kusů černé zvěře. Následovaly drobné disciplíny, při kterých dvakrát zaváhala drsnosrstá Hany z Úsovska, a to na odložení a chování na stanovišti. Z prvního dne honičských zkoušek postupovali dále všichni foxteriéři.

Po příjemném společenském večeru, stráveném v místním kulturním domě, se následující den ráno mohlo pokračovat ve zbylých disciplínách. Den začal ochotou na černou zvěř, tzv. „obůrkou“. Tady vůdci neměli už tolik štěstí, jako na Sokolovsku, zde se opravdu „lámal chleba“. Co to znamenalo pro foxteriéry? Dva se známkou „0“ z této disciplíny ve zkouškách neobstáli, další dva obdrželi známku „1“ a jeden známku „3“. Tři pokračující foxteriéři poslední disciplíny pobarvenou stopu a chování u černé zvěře zvládli vcelku dobře. Celkové výsledky přináší přiložená tabulka. Jen pro zajímavost z šesti brakýřů uspěl jeden ve druhé ceně s titulem Diviačiar, tři absolvovali zkoušky ve III. ceně a dva neuspěli. Také brakýři nasbírali nízké známky na obůrce, ale větší problém jim dělaly drobné disciplíny. Jako jediný v I. ceně uspěl drsnosrstý jezevčík.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem sponzorům, jimiž byli  KCHF ČR, chovatelská stanice Lichnoveček, Jan Martoni a firma Proplan, a zejména členům MS Slezské Rudoltice, Jiřímu Kavanovi, Karlu Vaškujovi a jejím rodinným příslušníkům za vzorné zajištění všeho potřebného. Rádi se v této honitbě při dalších klubových zkouškách sejdeme i v příštím roce.

 

Text a foto Dalibor Smékal

 

Výsledné hodnocení honičských zkoušek

Pořadí

Jméno psa

Vůdce

Body

Cena

Poznámka

1.

FXH Edit od Homreho         

Marek Kubrický  

163

II.

orientace 2

2.

FXD Dar od Mafiho             

Roman Poštůlka  

157

III.

ochota 1

3.

FXH Bony od Hombreho       

Bc. Václav Konvička

149

III.

ochota 1

FXH Asterix z Jámy lvové   

Petr Michálek            

neobst. (ochota 0)

FXD Hany z Úsovska            

Dana Smékalová           

neobst. (ochota 0)

 

Foto:

účastníci zkoušek

 

 

výřad

 

vyhlášení

 

večer s hudbou