Klubové honičské zkoušky - Slezské Rudoltice - 28.-29.11.2009

Autor: -sr- (arkona@seznam.cz), Téma: Články výcvik
Vydáno dne 26. 01. 2010 (2852 přečtení)


Klubové zhkoušky honičů Bruntál

Klubové honičské zkoušky na Bruntálsku

 

O víkendu ve dnech 28.-29. listopadu 2009 proběhly ve Slezských Rudolticích (okr. Bruntál) Klubové honičské zkoušky (KHZ). Kromě šesti foxteriérů (čtyři FXH a dva FXD) k nim nastoupilo také pět alpských brakýřů jezevčíkovitých. V sobotu se všichni účastníci dvoudenních zkoušek sešli ve zdejší staré škole. Tento objekt, který dnes již neslouží původnímu účelu, využívají místní myslivci k setkání a posezení po naháňkách. My „foxlíkáři“ jsme si zvykli jezdit sem na tradiční KHZ.

Vůdci se stačili jen krátce přivítat a občerstvit, a již zvuk borlice oznamoval, že se schyluje k nástupu. Slavnostního zahájení akce se ujal ředitel zkoušek Valtr Jírovec. Poté předal slovo vrchnímu rozhodčímu, jímž byl myslivecký hospodář tamního sdružení Jiří Kavan. Ten všechny přítomné seznámil s organizací a průběhem KHZ. Zároveň představil sbor rozhodčích ve složení Kateřina Kavanová, Jiří Šumbera, Milan Vysoudil a Adam Vaškuj, kterému byli nápomoci dva čekatelé – jeden ze Zlínska a jeden z Frýdeckomístecka. Ještě než došlo na rozlosování, byl Karlu Vaškujovi, majiteli a vůdci psa FXD Orlana z Benkovského kopce, předán diplom Klubového šampiona práce KCHF ČR.

Psi nastupovali do lečí podle vylosovaných čísel, takže byly k vidění střídavě jak výkony brak, tak foxteriérů. Začínalo se naháňkou. Při ní měli všichni psi možnost narazit na zvěř, a to převážně na zajíce, lišku, daňčí a srnčí; jen černé zvěře bylo málo. Pak přišla řada na ostatní drobné disciplíny – odložení, klid po výstřelu, klid na stanovišti a další. Po jejich absolvování se mohl hodnotit první den zkoušek. Mezi brakýři neuspěla jedna fena při hledání, a tak do druhého dne postoupili čtyři zástupci tohoto plemene honičů. Foxteriéři předvedli vesměs velmi pěkné práce. Jen fena FXH Georgina od Títěže obdržela z hlasitosti známku 2. Její vůdce se proto rozhodl odstoupit, ale přesto setrval až do konce zkoušek.

Večer pak ve staré škole nastal čas na diskusi i zábavu. Středem pozornosti byla po zásluze mladá vůdkyně Barbora Petrů Puhrová. A to nejenom proto, že je pohledná ... Obdiv si zasloužila za odhodlání předvést svého prvního foxteriéra kromě výstav také na loveckých zkouškách. Krátce po úspěšném absolvování barvářských zkoušek nastoupila na KHZ a v jejich průběhu si vedla na výbornou. Večerní setkání příznivců foxteriérů potvrdilo, že se umíme nejenom nadchnout pro foxteriéry, ale že dokážeme být i „velká rodina“.

Na druhý den zkoušek zbyly disciplíny ochota na černou, dosled černé zvěře a chování u kusu. Dvě braky při ochotě na černou neobstály, dva drsňáci „vyfasovali“ z této disciplíny známku 2. Den vcelku rychle uběhl a vše dospělo k vyhlášení výsledků. Zkoušky nakonec úspěšně dokončily dvě braky jezevčíkovité a pět foxteriérů. Vítězem KHZ se stal FXH Romano od Hrubého lesa, vedený zkušeným vůdcem Martinem Pospíchalem. Přehled výsledků, jichž dosáhli foxteriéři, najdete v přiložené tabulce.

Rád bych poděkoval všem rozhodčím za korektní posuzování a členům MS Slezské Rudoltice za komlexní dvoudení péči o všechny účastníky zkoušek. Poděkování patří také  sponzorům, kterými byli: chovatelská stanice Lichnoveček, MS Slezské Rudoltice, KCHF ČR a firma PRO PLAN.

Lovecké kynologii zdar!

Dalibor Smékal

    

Výsledky KHZ – foxteriéři

 

Pořadí

Jméno psa

Vůdce

Ocenění

Poznámka

1.

FXH

Romano od Hrubého lesa

Martin Pospíchal

 

I.            I. c., 192 b.

CACT, CT,

Klubový vítěz

2.

FXH

 Aron z Kovalovských hájků

Mgr. Barbora Petrů Puhrová

I. c., 178 b.

res. CACT                                         

3.

FXD

Orlan z Benkovského kopce

Karel Vaškuj

II.           II. c., 179 b.                                                           

 

 

4.

FXH

Edit od Hombreho

Marek Kubrický

III.         II. c., 167 b.

 

5.

FXD

Thálie z Benkovského kopce

Dalibor Smékal

II. c., 162 b.                                                          

 

 

 

FXH

Georgina od Títěže

Jan Pavelka

 

odstoupil

 

 Společná fotografie účastníků

 

ceny