Dog trekking

Autor: -in- (rytmal@centrum.cz), Téma: Ostatní aktivity
Vydáno dne 28. 12. 2009 (4156 přečtení)


Bez názvu Normální stránka

 

DOG-TREKKING
Co je dog-trekking?
Jsou to závody se psem v přírodě, chůze či běh, většinou na dlouhé tratě několika desítek kilometrů a často s nočním bivakem v přírodě. Psovod si nese na zádech povinnou výbavu pro sebe i svého psa. Povinná výbava obsahuje spacák, karimatku, čelovou svítilnu,jídlo, krmivo, misku a vodu. Výstroj pro dog- trekking je prakticky shodná s výstrojí pro canicross, skijöring, bikejöring či scooter. V příznivých cenách ji vyrábí česká firma Manmat. Základní sestavou pro dog- trekking (i další zmíněné sporty) je obojek, postroj, canicrossová šňůra a canicrossový opasek (bederní pás pro člověka).

Postroj- ideálním postrojem je typ GUARD(ponechávající psovi volnou záď). a to z těchto důvodů: Při těchto kynologick7ch sportech není souvislý tah psa tak výrazný jako při práci v zápřahu. Přesto někteří závodníci používají postroj SLED využívaný zejména v saňovém sportu.

Šňůra- při dog- trekkingu (a ostatních vyjmenovaných sportech) se používají speciální šňůry, které slouží ke spojení postroje psa a opasku závodníka. Šňůra je opatřená amortizérem, který zvyšuje komfort člověka i psa. Spojení mezi nimi je pružné a amortizér tlumí prudší nárazy.

Opasek- bederní pás. Je vyroben z pěnového polyuretanu tvarovaného lisováním. Prolisy ve tvaru vertikálních žeber usnadňují dokonalé přilnutí po obvodu a příčnou tuhost potřebnou k rozložení tahu. Je vyráběn v jedné univerzální velikosti s plným rozsahem regulace. Součástí opasku je tzv. spodní tah, který slouží k rozložení tahu na opasek a hýžďové svaly. Nedochází tak k namáhání bederní páteře jednostranným zatížením. Po pečlivém nastavení spodního tahu je možno ideálně rozložit poměr tažných sil.

Obojky- používají se klasické nestahovací či polostahovací obojky s malým(STANDART) či velkým (POLAR) připínacím okem.

Pravidla dog.trekkingu povolují i pouhé vedení psa na vodítku. Kdo to však myslí s dog- trekkingem vážně, brzy pozná, že se bez kvalitní výstroje pro svého čtyřnohého miláčka neobejde. Navíc pes zacvičený v postroji svému pánovi významně na naročné trati pomůže a vy už na prvním úseku s polomy nebo ve skalnatém terénu oceníme, že máte volné ruce.

Canicross – běh se psem, spíše na kratší tratě Bikejöring – jízda na kole se psem Scooterjöring – jízda na koloběžce se psem Skijöring – běh na lyžích se psem

Závodníci jsou rozděleni do kategorií podle věku a pohlaví(neplatí u dog- trekkingu), ev.podle počtu psů, některé kategorie jsou smíšené (scooterjöring).
text použit z: h
ttp://dalmatian.cz

Více na: www.dogtrekking.info